VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum v Přibyslavi vydalo knihu o samaritánství

Přibyslav – Přes 350 stran formátu A 4 má výpravná publikace s názvem Sanitats – und Rettungsdienst bei den Feuerwehren / Sanitní a záchranářská služba u hasičů.

21.10.2013
SDÍLEJ:

Nová kniha. Na přibyslavském zámku publikaci o samaritánství drží v ruce Detmar Farekopf z Německa, předseda komise pro historii a muzejnictví světové organizace CTIF, a předsedající pracovní skupiny Ingo Valentin z Rakouska (v uniformě).Foto: Ivo Havlík

Bytelná kniha s váhou rovných dvou kilogramů obsahuje objevné studie v němčině a češtině o dnes již napůl zapomenutém fenoménu hasičského hnutí. Vyšla u příležitosti 21. rozhovorů Mezinárodní pracovní skupiny pro historii hasičů a požární ochrany při CTIF (světová organizace hasičů a záchranářů založená v Paříži v roce 1900), které se minulý týden za účasti 77 dějepisců hasičského hnutí ze 14 evropských zemí konaly v Přibyslavi.

Obsáhlé dílo s množstvím archivních ilustrací redakčně připravil odborný pracovník ústředního hasičského muzea v Přibyslavi Stanislav Bárta spolu s historiky především z Německa a Rakouska.

„Od vzniku prvních hasičských sborů bylo jejich hlavní náplní nejen hašení požárů, ale také samaritánství, pomoc bližním, kteří při požárech nebo katastrofách utrpěli zranění," píše Vasil Pekar a dokládá, že za samaritánství se v té době v přeneseném slova smyslu považovalo milosrdenství. Pojem byl odvozen z Bible, kde v Lukášově evangeliu Ježíš vypovídá podobenství o Samaritánovi.

„Samaritáni byli ve své podstatě ranhojiči, kteří od dob křižáckých válek tvořili nezbytný doprovod při všech válečných taženích a vyskytovali se i v řádech Maltézských rytířů a Johanitů, které v Čechách později rovněž působily," dodává Pekar.

Nahradí hasiči Červený kříž?

Tento historik hasičského hnutí a starosta České hasičské jednoty ve své stati Cesta od samaritánů k záchranářům – Počátky samaritánské činnosti v Čechách připomíná zásluhy MUDr. Karla Růžičky z Křižanova v okrese Žďár nad Sázavou, který v roce 1893 sestavil tzv. Českou lékárnu hasičskou.

„Samaritánské čety v modernější podobě mají své místo i v současnosti, vždyť zatímco sbory dobrovolných hasičů jsou ve více než osmi tisících obcích, skupiny Červeného kříže – až na čestné výjimky, jakou na Vysočině například je Uhelná Příbram v okrese Havlíčkův Brod – na vesnicích většinou zanikly. Budeme usilovat o to, aby dobrovolní hasiči byli ještě lépe připraveni poskytovat první předlékařskou pomoc při silničních nehodách, požárech, záplavách, větrných smrštích a jiných neštěstích. Je zde prostor zejména pro ženy, které nyní více než dříve rozšiřují řady našich hasičských sborů," řekl Deníku Karel Richter, starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, nejpočetnějšího občanského společenství v zemi.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

21.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT