VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum získalo unikátní soubor historických mincí

Havlíčkův Brod – Jde o jeden z největších novodobých pokladů nalezených na území Vysočiny.

17.12.2015
SDÍLEJ:

Letos v září byl nedaleko Humpolce nalezen unikátní poklad v podobě tři sta čtyřiceti jedné zlatých a stříbrných mincí.Foto: Deník/Libor Plíhal

Tvrdí to ředitel havlíčkobrodského krajského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.

Letos v září byl nedaleko Humpolce nalezen unikátní poklad v podobě 341 zlatých 
a stříbrných mincí, ražených na přelomu a v první polovině 17. století. Poklad je o to unikátnější, že ho nálezce odevzdal do muzea.

„Poklad nalezl zcela náhodou muž z Prahy, který venčil svého psa. Mince byly uloženy v keramické nádobě na okraji malého lesa pod keřem, kde teče potůček," uvedl Jedlič
ka s tím, že nálezce chce zůstat v anonymitě.

„Poklad byl předán našemu muzeu, přičemž jsme vše ihned konzultovali 
s odborníky Národního muzea v Praze a na místě nálezu jsme provedli archeologickou sondáž. Hodnota mincí zatím nebyla vyčíslena," pokračoval Jedlička.

Poklad si nyní může kdokoliv prohlédnout, jelikož je umístěn v havlíčkobrodském muzeu – za neprůstřelným sklem v rámci poslední zastávky putovní výstavy Poklady Vysočiny.

„Mince budou u nás v muzeu do 17. ledna, poté je odvezeme do Prahy, kde bude vyčíslena jejich historická hodnota, včetně ceny kovu. Stejně tak v těchto dnech na Kraji Vysočina probíhá správní řízení o tom, jakou odměnu dostane nálezce, která mu po právu samozřejmě patří," vysvětlil Jedlička.

Mince z celé Evropy

V rámci dohledání pokladu 
a archeologické sondáže byla nalezena nedaleko původního místa nálezu ještě jedna výborně zachovaná zlatá mince, ražená v Norimberku. „Nalezený poklad je unikátní nejen v tom, že ho nálezce odevzdal, ale i samotnou variabilitou míst, odkud mince pocházejí," řekl historik havlíčkobrodského muzea Aleš Knápek. Ten podotkl, že kromě mincí domácích, tedy z habsburských zemí, je zde zastoupeno i možností různých knížectví a měst německých, třeba Augsburg, nebo mince z Polska.

„Západní Evropu pak zastupují mince z území dnešní Francie, Nizozemí a Belgie. Nechybí ani oblast Itálie, jako je Toskánsko, a samozřejmě Benátská republika. Nejexotičtější ražby pak patří Osmanským sultánům," nechal se slyšet Knápek. Podle prvotních odhadů byl poklad do země uložen před rokem 1645.

„Důvody a okolnosti jeho uložení jsou cílem interdisciplinárního zkoumání. Celý soubor bude podroben důkladné numismatické analýze a její výsledky budou srovnány s regionálními historickými prameny," uvedl Jedlička.

Předběžně si můžeme představit, že jej zde uložil například některý z humpoleckých soukeníků, neboť tento produkt byl vzhledem ke spotřebě armád téměř strategický,
a z regionu se již v 16. století hojně vyvážel.

„Ukládat takové bohatství v domácnosti bylo velmi nebezpečné, neboť četné procházející vojenské jednotky v této době neváhaly domy měšťanů rabovat a je samotné trýznit, aby peníze vydali," konstatoval další havlíčkobrodský historik Michal Kamp.

Podle Jedličky dokonce muzeum ve spolupráci s Krajskou knihovnou Vysočiny chce připravit tematickou soutěž pro děti a dospělé. „Smyslem bude vymyslet možné alternativy či příběhy o tom, kdo a proč v lese poklad uschoval. Podrobnosti o soutěži lidé naleznou v muzeu, v knihovně a také na webových stránkách obou organizací," řekl Jedlička.

Kromě pokladu mohou lidé v havlíčkobrodském muzeu vidět až do 28. února putovní výstavu Poklady Vysočiny. Rozsáhlou expozici, která je kolektivním dílem všech muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina. Tu hostí havlíčkobrodské muzeum a všechny výstavní prostory tamní galerie. Vedle uměleckých děl, která putovala po kraji, také brodská verze výstavy představuje řadu prací vybraných autorů se vztahem k regionu.

Příchozí se tak mohou těšit například na nově získaná díla Milana Košaře, Jaroslava Panušky, Jitky Chrištofové a Jana Moravce, ale najdou i ukázky z tvorby například Mikoláše Axmanna, Michala Ranného, Bohuslava a Daniela Reynkových, Jaroslava Šerých či Jana Zrzavého.

Součástí putovní výstavy je i Evangelická Postila. „Ta se dochovala pouze v deseti exemplářích v celé České republice, přičemž jedna z nich je uložena u nás v muzeu. Postila je i již zdigitalizována a kdokoliv si ji může prohlédnout na stránkách www.manuscriptorium.cz," vysvětlil Jedlička.

Výstava kromě jiného také umožňuje lidem nahlédnout do muzejního a galerijního zákulisí, tedy přiblíží každodenní práci muzejníků a galeristů.

„Lidé mohou vidět i exponáty z živé přírody, vzácné nerosty, dochované předměty lidové kultury, cenná výtvarná díla starého umění a další zajímavé archeologické nálezy," uzavřel Jedlička.

Autor: Filip Brož

17.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT