Od 13 hodin zde budou na návštěvníky čekat odborníci z mnoha oblastí. „Po celou dobu akce bude probíhat bezplatné měření zraku řidičů. Doprovodný program nabídne simulátor dopravní nehody, ukázku první pomoci při dopravní nehodě, expozici automobilů i část věnovanou správnému uložení zavazadel v automobilu,“ přiblížila program Veronika Vošická Buráňová, která je krajský koordinátor dopravní prevence BESIP.

Zrak je nejdůležitějším smyslem řidiče. Lidé, kteří na něj nedbají se pak vystavují riziku dopravní nehody. „Krizových situací, které mohou v důsledku špatného zraku vznikat, je celá řada. Začít můžeme triviálním přehlédnutím dopravní značky, které se může stát i zdravému řidiči. V důsledku oční vady však můžeme přehlédnout dítě nebo cyklistu, a to už k banálním problémům nepatří ani vzdáleně,“ zdůraznila Veronika Vošická Buráňová.

Lidé by proto neměli zanedbávat pravidelné oční prohlídky, které by měly být alespoň jednou za tři roky. „Zvláštní pozornost by očím měli věnovat lidé, kde už se oční vada objevuje v rodině i pacienti s cukrovkou,“ dodala Vošická Buráňová.