Patří mezi ně i města a obce z Havlíčkobrodska, kde přibylo celkem 29 nádob. Konkrétně pak osm na plast, jedenáct na papír a deset na sklo.
Celkem 162 kontejnerů bylo do obcí umístěno díky společnému projektu Kraje Vysočina a Autorizované obalové společnosti Eko-Kom. Za poslední tři roky tak na Vysočině přibylo přes pět set barevných nádob. Cílem projektu je usnadnit lidem třídění odpadů a tím zvýšit množství vytříděných plastů, papíru, skla a nápojových kartónů.

Průzkumy ukazují, že pro lidi je při motivaci k třídění odpadů nejdůležitější blízká vzdálenost ke kontejnerům na papír, sklo, nápojové kartóny a plasty. Podle aktuálních dat každý obyvatel ČR v loňském roce vhodil do barevných kontejnerů bezmála 40 kilogramů plastů, papíru, skla a nápojových kartónů. Na Vysočině si vedli občané kraje ještě o dva kilogramy lépe.

Za pozitivními výsledky stojí, kromě propagačních a vzdělávacích aktivit, právě stále se zlepšující dostupnost kontejnerů na třídění. Součástí spolupráce společnosti Eko-Kom a kraje je totiž pravidelné zahušťování sítě barevných kontejnerů na tříděný odpad. Tím se stává třídění občanů pohodlnější. Tato skutečnost totiž významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů.

Nejvíce se letos v Kraji Vysočina rozšířily žluté kontejnery na plasty. Těch přibylo celkem 57. K třídění papíru poslouží lidem 56 nových modrých kontejnerů. Na sklo pak obyvatelé Vysočiny nově najdou 49 nádob.

Nejvíce v Ledči

Nejvíce barevných kontejnerů letos putovalo do Ledče nad Sázavou. Celkem devatenáct nových nádob na třídění vzbudilo u občanů velmi pozitivní ohlasy.

Jana Fotrová z městského úřadu v Ledči nad Sázavou to potvrzuje: „Lidé u nás v Ledči chtějí třídit odpady. V průběhu celého roku jsme zaznamenávali dotazy, jestli se občané dočkají nových barevných kontejnerů. Jsme rádi, že jsme jim mohli díky projektu Eko-Komu a Kraje Vysočina vyjít vstříc a umístit je po městě. Nové nádoby lidé najdou například u novostaveb."