Za metr krychlový včetně stočného budou lidé stejně jako letos platit 68,32 koruny. Uvedl to ředitel havlíčkobrodské společnosti Vodovody a kanalizace (VAK), Jan Kadlec. Více bude v kraji od ledna stát voda na Žďársku a Třebíčsku. Nejdražší na Vysočině bude okres Žďár nad Sázavou, kde odběratelé za metr krychlový pitné vody se stočným dají 89,90 koruny.

Na Brodsku platí lidé 68,32 koruny za metr krychlový vody se stočným od letošního ledna. V roce 2015 se cena měnit nebude, protože se firmě podle Kadlece podařilo stabilizovat náklady. Stagnace ceny pro odběratele nebude mít vliv na investice, které se pro příští rok plánují kolem 75 milionů korun. Majoritní podíl v akciové společnosti VAK mají města a obce.

Zdražování pitné vody na Třebíčsku a Žďársku v příštím roce zdůvodnily tamní svazky obcí hlavně nutností plnit podmínky, které souvisejí s dotovanými projekty do vodohospodářské infrastruktury v těchto okresech. Pitná voda se stočným na Třebíčsku tak bude v novém roce dražší o 2,28 procenta, metr krychlový bude stát 85,70 koruny. Cena Žďársku od ledna stoupne o 1,7 procenta na 89,90 koruny. Na Jihlavsku letos voda zdražila od 1. července a nynějších 87,70 koruny za kubík vody se stočným by lidé měli platit do poloviny příštího roku.
Z pěti největších měst Vysočiny měl zatím nejlevnější vodu Pelhřimov, kde o ceně rozhoduje sama radnice. Obyvatelé města letos za metr krychlový se stočným platí 64,60 koruny.

(čtk)