Škrtat budou muset třeba v Ledči nad Sázavou. Co konkrétně, zatím radní přesně neví. „Počkáme co bude dál, jak se situace vyvine a podle toho budeme jednat. Ale některé započaté akce určitě doděláme. Tím myslím například opravy silnic, na které jsme dostali státní dotaci,“ reagoval starosta Zdeněk Tůma.

Naplánovaný seznam investičních akcí bude upravovat také Ždírec nad Doubravou. Ne však nějak výrazně. „Letos dokončujeme akce, které jsme začali už loni. To je stavba moderního sportovního hřiště u školy za dvacet milionů s dotací, pokračovat chceme i ve stavbě inženýrských sítí ke třinácti parcelám,“ sdělil starosta Ždírce Bohumír Nikl.

„Nechceme zastavit ani stavbu cyklostezky na Chotěboř. Tam je ale jiná potíž. Firma, která ji staví, totiž začíná mít problém s dělníky. Někteří museli kvůli koronaviru do karantény,“ vysvětlil Nikl.

Jediná akce, která je podle starosty s otazníkem, je hasičská zbrojnice. „Tam musíme počkat, až bude jasné, kolik prostavíme, a podle toho se zařídit,“ upřesnil ždírecký starosta.

Změny oproti původním plánům čekají i Havlíčkův Brod. „Nechci říct, že budeme škrtat, ale určitě budeme rozpočet města nějakým způsobem přehodnocovat. V tuto chvíli jsme ve fázi rozpravy a budeme reagovat na další vývoj,“ informoval starosta Brodu Jan Tecl.

Méně peněz letos nejspíš dostanou havlíčkobrodské neziskové organizace. „Neradi bychom rušili investice, které jsme naplánovali a jsou ve městě potřebné. Ke krácení ale pravděpodobně dojde u dotací pro spolky,“ připustil Tecl.

Naopak Přibyslav žádné škrty v seznamu investic pro letošní rok neplánuje. „Jelikož jsme si vytvořili v časech dobrých určité rezervy, nebudeme z důvodů krácení finančních příjmů investiční akce zastavovat,“ oznámil starosta Martin Kamarád.

Stejné je to i ve Světlé nad Sázavou. „Nic rušit nebudeme. Jsem přesvědčený, že právě v této době se mají peníze do ekonomiky pouštět. Čeká nás například výměna oken na základní škole, opravy kuchyně a městské restaurace nebo třetí etapa skládky. Vše v řádech milionů korun,“ vyjmenoval starosta Jan Tourek.

Ve větších akcích pokračují také v Chotěboři. „Ostatně některé už běží. Pomoci nám v tom může úvěr, který má město otevřený, a také fakt, že na spoustu věcí získáme dotaci,“ podotkl chotěbořský místostarosta David Šafránek.

„Prioritou je teď pro nás boj s koronavirem,“ doplnil.

„Nicméně se díváme do budoucna a víme, že příjmy do obecního rozpočtu budou nižší, než jsme původně plánovali. Přehodnocujeme menší akce, například zadávání projektových dokumentací na projekty, které nebudeme realizovat v nejbližších letech. Skutečný oříšek bude sestavování rozpočtu na příští rok, kdy bude nutné ujasnit si priority a některé akce odložit,“ přemítal Šafránek.

Nejen Chotěboř se ale soustředí na boj s koronavirem. „Snažíme se zajistit roušky a dezinfekci, což není levná záležitost. Zastupitelstvo jsme kvůli nákaze ještě neměli, takže o investicích se podrobně zatím nejednalo,“ konstatovala místostarostka Golčova Jeníkova Iveta Zadinová.

Velké investice, jako je třeba stavba sportovní haly a kanalizace, se prý škrtat nebudou. Kolik menších investic letos město odsune, ukáže podle místostarostky Zadinové až čas.