Devětadvacet studentů a třináct učitelů z Polska, Turecka, Islandu, Německa a Itálie přijelo do školy v rámci projektu Comenius.

„Cílem projektu je rozvíjet porozumění mezi mladými lidmi z různých evropských zemí," vysvětlil ředitel střední průmyslové školy Ladislav Fiala. Tentokrát se projekt týká státních svátků zapojených zemí.

Každá ze šesti zúčastněných zemí se po určité době stává zemí hostitelskou. Loni v listopadu se někteří studenti z druhých a třetích ročníků havlíčkobrodské stavební školy podívali do německého Frankfurtu nad Mohanem. V dubnu se zase vydají do Itálie, stejně jako například studentka třetího ročníku Lucie Nebesařová.

Do Itálie se těší

„Zatím jsem v zahraničí nebyla. Musím říct, že se do Itálie opravdu těším. Myslím, že to bude mít velký přínos hlavně pro moji angličtinu, protože nejsem zase tak dobrý řečník a těším se, až se seznámím s lidmi cizích národností. Bude to určitě zajímavé," míní Nebesařová.

Úvodní slovo při včerejším slavnostním uvítání patřilo řediteli školy Ladislavu Fialovi. Studentům popřál příjemný pobyt a stručně se zmínil také o samotné škole. „Škola vznikla roku 1949, to znamená, že v letošním roce si připomeneme pětašedesáté výročí jejího založení," zmínil se Fiala. Vyzdvihl také to, že absolventi, kteří často pokračují i studiem na vysoké škole, nacházejí uplatnění na trhu práce i přes ekonomickou krizi. „Pracují jako řídící pracovníci ve stavebnictví, projektanti a podobně," dodal. V současné době se na škole vzdělává necelých tři sta studentů v jedenácti třídách.

Přátelství je důležité

Kromě ředitele, studentů a pedagogů přivítala cizince také poslankyně Parlamentu České republiky Jana Fischerová. Prozradila, že sama je bývalou studentkou havlíčkobrodské stavební školy, a proto neváhala, když byla na akci pozvána.

„Přátelství mezi mladými lidmi je opravdu důležité a věřím, že budete udržovat kontakty i nadále, například pomocí e-mailu nebo Facebooku. Je velmi důležité sdílet si vzájemně své zkušenosti," promluvila ke studentům Fischerová a poukázala na význam mezinárodních projektů.

Havlíčkobrodští si pro svou návštěvu připravili pestrý program.

Po slavnostním přivítání, představení se a samozřejmě po vydatném obědě, se všichni vydali na radnici, kde je čekalo další slavnostní přivítání, tentokrát od starosty města Jana Tecla. Spolu s českými studenty pak vyrazili do muzea a na věž. Večer byla na programu diskotéka.

Dnes jsou účastníci programu na výletě v Praze, zítra je čeká ukázka výuky na hostitelské škole, návštěva galerie a spousta dalších aktivit. Ve čtvrtek pak společně vyrazí na výlet do Kutné Hory a den zakončí hodnocením celého setkání.

Zuzana Rodová