Zrušení víkendových autobusů bylo nepříjemným překvapením i pro Rudolfa Juhaňáka z Bartoušova. „Je to těžké pro lidi, co nemají jinou dopravu. To, že dneska má auto na vesnici každý, není pravda. Jsem v důchodu. Sice auto doma máme, ale auto může mít poruchu, nebo si ho odveze někdo z rodiny a co pak,“ povzdechl si penzista.

Dopravu přes obce Dlouhá Ves, Bartoušov a Utín zajišťovala autobusová linka Přibyslav, Havlíčkův Brod, která je od nového roku zrušená.

V sobotu jezdila ráno z Přibyslavi do Havlíčkova Brodu a kolem poledne zpátky. V neděli jezdila odpoledne z Přibyslavi a z Brodu se autobus vracel večer.

Vytíženost autobusu Přibyslav - Brod

Září 2020 bez covid stavu - 2 až 3 osoby jedna jízda
průměrně za běžný rok - sobota do Brodu 1 jízda 3 osoby
průměrně za běžný rok sobota z Brodu 1 jízda 4 osoby
průměrně za běžný rok neděle do Brodu 5 osob
průměrně za běžný rok neděle z Brodu 2 osoby

Zdroj Kraj Vysočina a Městský úřad Přibyslav

Podle místostarostky Bartoušova Ivany Semerádové se najdou lidé, kterým zrušení autobusů může dělat problémy. „Někteří si stěžují,“ poznamenala místostarostka.

Jak upřesnila, jednal Bartoušov s Krajem Vysočina o zachování sobotního spoje. "Od nového roku veškerou linkovou dopravu v rámci Veřejné dopravy Vysočiny totiž už neplatí obce, ale kraj. Ten nám sdělil, že autobusy jsou skoro prázdné, na trase jezdí i vlak. A že v nutných případech vezme v potaz naše připomínky. Teď je nouzový stav. Nikdo nejezdí . Tak musíme počkat, až se situace vrátí k normálu a uvidíme,“ dodala Semerádová.

Podle starostky Dlouhé Vsi Ludmily Němcové nejezdila linka z Přibyslavi do Brodu o víkendu už dlouho a moc potřebná nebyla. Dlouhá Ves o návrat linky usilovat nebude. „Linka skončila provoz když začal nouzový stav. Těmi autobusy o víkendu už skoro nikdo nejezdil. Stávalo se, že byly prázdné. Naprostá většina lidí u nás má auto,“ poznamenala Němcová.

Slova starostky Němcové potvrdil i řidič linkového autobusu Ivo Pleskač. „Je smutné, že z Dlouhé Vsi nebo Bartoušova už autobusy nepojedou. Ale pravda je, že někdy jsem byl v autobuse na lince tam i zpátky skoro sám,“ dodal řidič.

Právě vytíženost autobusových spojů je podle starosty Přibyslavi Martina Kamaráda nejdůležitější. Autobusy, které jezdí prázdné nikdo dotovat nebude. „Tuhle autobusovou linku využívali jednotlivci. Navíc na trase z Přibyslavi jede vlak. Provoz autobusů není zadarmo. Například Přibyslav na celou dopravní obslužnost doplácela až 300 tisíc ročně, konstatoval starosta.

V současné době na Havlíčkobrodsku zajišťuje dopravu Kraj v rámci nově zavedené Veřejné dopravy Vysočiny. Podle mluvčí kraje Jitky Svatošové se na Brodsku jedná o linky, kde si obce dřív platily o víkendu 1 pár spojů v sobotu a 1 pár spojů v neděli. „Starosty obcí Dlouhá Ves a Bartoušov jsme informovali, že na trati Brod a Přibyslav jezdí o víkendu vlaky,“ sdělila mluvčí kraje Jitka Svatošová s tím, že kraj vydával na zajištění regionálních spojů stovky milionů ročně. V rámci veřejné dopravy Vysočiny je třeba aby na sebe spoje navazovaly, ale ne aby se dublovaly.