V lokalitě Hamerská vzniklo postupně šest nových ulic a bylo postaveno 133 rodinných domů a pět bytových domů se 46 byty. Dalších dvacet bytů je v Domě s pečovatelskou službou.

Lidé nemají daleko pro nákup do nového supermarketu, od loňska je v lokalitě fit centrum a veterinární ordinace, nedávno byla otevřena prodejna a servisní opravna jízdních kol.

„Před zahájením bytové výstavby jsme museli postavit nový vodojem na kótě 600 metrů na Kohoutově, celé město plynofikovat a vybudovat čističku odpadních vod," řekl Deníku starosta Ždírce Jan Martinec.

Staví se i v jiných částech města, kde vzniklo dalších dvanáct rodinných domů s dvaatřiceti byty. Stavební boom si vyžádal rozšířit kapacitu mateřské školy i základní školy a postavit druhou tělocvičnu.

Stavební rozvoj ještě nekončí. „V lokalitě V Údolí jsou dosud nezastavěné tři parcely, ale byly již prodány a vlastníci se brzy dají do díla. Nyní dokončujeme přípravu šesti stavebních míst, narážíme však na vlastníka pozemku, který jej nehodlá za žádnou cenu prodat. Tato skutečnost nás zatím limituje, protože zájem o výstavbu domů v našem městě se po určitém útlumu v letech 2009-2013 opět zvyšuje," vnímá starosta města.

Do infrastruktury šlo 38 milionů

Ždírec měl štěstí, že mezi roky 1996 až 2000 mohl pro stavby rodinných domů nabízet obecní pozemky.

„Od roku 2001 postupně pozemky vykupujeme. Do výkupů jsme už investovali přibližně pět milionů korun a do výstavby technické infrastruktury jsme hrubým odhadem dali 38 milionů," vypočítává Jan Martinec, jehož osobní nasazení pro to, aby lidé měli ve Ždírci nad Doubravou kde bydlet, je obrovské.

Ivo Havlík