VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na hřbitovech jsou stovky neudržovaných hrobů

Havlíčkobrodsko – Více než dvě stovky dlouhodobě neudržovaných hrobů jsou v současné době na hřbitově ve Světlé nad Sázavou. Zastupitelé proto diskutovali o tom, co s nimi.

14.7.2013
SDÍLEJ:

HrobFoto: Milan Báča

„Péči o tři hroby významných občanů Světlé nad Sázavou převezme město. O tři další hroby budou pečovat pozůstalí, kteří se k nim na základě naší zveřejněné výzvy přihlásili, a pět hrobových míst si pronajmou noví majitelé,“ uvedl starosta města Jan Tourek. Ten dodal, že zbývající opuštěná hrobová místa budou postupně zrekultivována, upravena a zatravněna. 

„Necháme také vypracovat   odbornou studii, na jejímž základě dojde k novému rozčlenění hrobových míst hřbitova. Tato studie už bude vycházet z platných nových norem,“ pokračoval Tourek.

Postupných úprav se ve Světlé nad Sázavou dočká i hojně využívaná vsypová loučka, která je lokalizována, a to stejně jako židovský hřbitov, za hřbitovem v Komenského ulici.
Stejnou problematikou se shodou okolností nedávno zabývalo i zastupitelstvo v Havlíčkově Brodě. To řešilo, co s více než čtrnácti sty neudržovanými hroby na hřbitově u kostela sv. Vojtěcha. Nakonec se zastupitelé dohodli, že volná hrobová místa nabídnou veřejnosti k odprodeji.

„Zastupitelstvo projednalo a schválilo zásady prodeje hrobových míst na tomto hřbitově,“ řekl místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl a dodal, že k současnému užívání některého z hrobů nebo hrobek na hřbitově u kostela svatého Vojtěcha se prozatím přihlásilo na tři sta padesát osob. „Budou s nimi sepsány nové smlouvy. Noví zájemci o uvolněná hrobová místa si pak mohou podat příslušnou žádost na technických službách,“ pokračoval Jůzl.

Ten upozornil, že pokud součástí volného hrobového místa bude nějaké příslušenství, například kámen, kříž, kovaná ohrádka a podobně, bude si ho muset zájemce nejprve odkoupit. A to za cenu stanovenou úředním odhadem. „O prodeji a následném užívání hrobového místa pak rozhodne zastupitelstvo,“ vysvětlil nutný administrativní postup Jůzl.

Zahájení prodeje volných hrobů ale v žádném případě neznamená, že by se na hřbitově u kostela sv. Vojtěcha znovu začalo s pohřbíváním zemřelých do země.
Hroby a hrobky budou sloužit pouze k pietnímu ukládání uren.

Autor: Jaromír Kulhánek

14.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení