Akci pořádá obecní úřad Nová Ves. Na začátku byla podle starosty Václava Kopice snaha udělat něco, aby se v obci rozproudil společenský život, aby se pobavili malí i velcí. Protože obec leží na Vysočině, která je, jak známo, bramborový kraj, vznikla první Bramboriáda

„Obec je hrdá na to, že leží v bramborářském kraji, každoroční Bramboriáda je toho důkazem. Program zahájí vystoupení dechové hudby Josefa Sekoty, populární duo Štístko a Poupěnka. Následuje vstoupení dětí základní a mateřské školy s pásmem o bramborách, opět nebudou chybět zábavné soutěže pro malé i velké. Představí se například terapeutičtí psi. Svoje umění předvedou mladí hasiči, zájemci se mohou povozit na čtyřkolkách,“ dal nahlédnout do programu místostarosta Josef Beneš. Návštěvníci z širokého okolí si mohli pochutnat na čerstvých bramborácích, které smažili jako na běžícím pásu místní hasiči.

Nechyběla samozřejmě ani přehlídka umění novovesských kuchařinek. Téma bylo samozřejmě bramborák ve všech možných chutích a variacích. Jako první přinesla svoje bramboráky ochutnat Veronika Pechová. „Bramboráky mě učila máma, ale já mám svoji variantu. Přidávám trochu sušených rajčat a samozřejmě nešetřím majoránkou. Smažím já, manžel ochutnává, ale dneska ho to zmohlo,“ svěřila se mladá kuchařka. „Je to pravda, musel jsem si dát po ochutnávce šlofíčka,“ potvrdil její manžel.

Bramboráky hodnotila přísná porota složená z čestných hostů i domácích. Porota posuzovala chuť, vzhled i nápad. „Bramboráky u nás doma samozřejmě děláme často. Čím víc česneku, tím lépe,“ prozradila za porotu náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová.