Milovníci sjezdového lyžování a snowboardingu ze Světlé nad Sázavou a okolí se konečně dočkali. Kola vleku lyžařského areálu Kadlečák v Horní Březince nedaleko Světlé nad Sázavou se v pátek odpoledne roztočila, točila se také o víkendu, a sezona tak mohla skutečně začít.

„Sice až napodruhé, ten nedávný záchvěv zimy nám, jak všichni dobře víme, dlouho nevydržel, ale začala. A to je dobře," pochvaloval si Jaroslav Kaiser z Lyžařského klubu Kadlečák. Občas se sice starostlivě podíval na okraje téměř čtyři sta metrů dlouhé sjezdovky, kde sem a tam vykukovala z pod sněhu žlutavá tráva, ale jinak byl se stavem svahu, který začíná v nadmořské výšce 527 metrů nad mořem, spokojen.

Přírodního sněhu  je zatím jen málo

„Zasněžovali jsme díky příznivému mrazivému počasí celý minulý týden a také o víkendu. Na sjezdovce je od deseti do třiceti centimetrů především technického sněhu. Toho přírodního je málo a vůbec bychom se nezlobili, kdyby sněhu připadlo," podíval se k nebi Kaiser.

Daleko více ho ale těšil pohled na parkoviště a do prostoru začátku vleku, jehož kapacita dosahuje kolem šesti set přepravených lyžařů za hodinu. Spousta aut a hrozen netrpělivých lyžařů a snowboardfistů dokazovaly, že hlad po sjezdovém lyžování byl a je ve Světlé nad Sázavou a okolí veliký.

„Lyžařskou sezonu začínáme každoročně tady na Kadlečáku. Bereme to jako přípravu na jarní prázdniny, které s dětmi trávíme většinou v Krkonoších," řekl Pavel Kořán, který do Horní Březinky přijel s manželkou a dvěma dětmi z Ledče nad Sázavou. „Sněhu sice mnoho není, ale podklad je tvrdý a na něm leží dostatečná a dobře rolbou upravená vrstva technického sněhu. U vleku to celkem odsýpá, a tak jsme spokojeni," dodal Kořán.

Zimní sezona se naplno rozjela také ve Vysoké u Havlíčkova Brodu. Na tamní sjezdovce leží kolem dvaceti centimetrů především technického sněhu.

Ovšem v lyžařském areálu u sv. Anny v Chotěboři ale na ten správný okamžik teprve čekají. Sněhová pokrývka je tam minimální, pohybuje se od pěti do deseti centimetrů sněhu. Tamní lyžaři se proto musejí poohlédnout po jiných sjezdovkách v okolí. Zalyžovat si mohou i v Hlinsku, nebo také ve Svratce na Žďársku.