Ten režírovala Ljuba Václavová a kromě České televize na dokumentu úzce spolupracovalo i krajské Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod a havlíčkobrodská radnice. Vstup na akci je zdarma.

„Produkce si vyfotografovala naše exponáty a sbírky, které souvisí s Havlíčkem. Štáb rovněž natáčel záběry v interiérech," uvedl havlíčkobrodský historik Michal Kamp, který se také v dokumentu objeví. „Produkce v Brodě natáčela celý den a musím říct, že vzájemná spolupráce fungovala doslova na výbornou. Všechno měli připravené a do ničeho nás nenutili," konstatoval Kamp.

Podle něho je výsledný dokument velmi aktuální s ohledem na současnou politickou situaci u nás. „Dokument je zaměřen především na Havlíčka, tedy na jeho názory, politiku a novinářskou kariéru. Brod jako město se ve filmu neobjevuje. Stejně tak Havlíčkova Borová, které filmaři věnovali krátký úsek," vysvětlil Kamp.

Dokument trvá 52 minut a samotnému promítání bude předcházet krátká beseda s režisérkou a možná dorazí i herci. „V roli Karla Havlíčka uvidíte Marka Němce. Boženu Němcovou představuje Lenka Vlasáková, Karla Sabinu Martin Myšička a Františka Palackého David Prachař," řekla kreativní producentka Alena Müllerová, v jejíž tvůrčí producentské skupině snímek vznikl a dodala: „Je úžasné, že se tento dokument divákům představí poprvé v Havlíčkově Brodě, v místě které nese Havlíčkovo jméno a je s ním nerozlučně spjato."

TŘI VÝROČÍ

Podle ředitele havlíčkobrodského muzea Jiřího Jedličky dokument vznikl i jako příspěvek hned ke třem výročím, které Havlíček letos oslaví. „Je to přesně 195 let od jeho narození, 160 let od jeho úmrtí a také 165 let co byl Havlíček vyhnán do Brixenu," podotkl Jedlička. Ten dodal, že na film byl velmi zvědavý. „Není lehké zaujmout diváka událostmi ze vzdálenější historie. Zvolený formát polohraného dokumentu s kvalitními komentáři mne velmi příjemně překvapil a myslím, že díky autorům můžeme Havlíčkovi a jeho době lépe porozumět," pokračoval Jedlička.

O osobnosti Karla Havlíčka z pohledu dneška budou ve stejnojmenném dokumentu hovořit také psychiatr Cyril Höschl, politolog Bohumil Doležal, literární historik Martin C. Putna a novinář Adam Drda. Česká televize dokument následně odvysílá letos na podzim.

Příběh polohraného dokumentu začíná v atmosféře poklidného vlastenčení, kdy Havlíčkův návrat z Ruska tuto hladinu poněkud naruší.

Následuje ostrý střet Havlíčka s revolučními demokraty roku 1848, Havlíček sdílí Palackého názor, že jen velká středoevropská říše může zajistit malým národům bezpečnost před německou a ruskou rozpínavostí. Radikálové jim za to hrozí likvidací. Po prozrazeném májovém povstání a okupaci Prahy vojskem neudrží Havlíček Národní noviny a odchází do Kutné Hory, kde začíná vydávat Slovana, tehdy jediné svobodné noviny v zemi.