Největší nárůst statistici zaznamenali právě na Jihlavsku, za první půlrok je to téměř o polovinu více zahájených staveb než loni. Přesto není počet 159 nijak vysoký, ostře kontrastuje zejména s 333 zahájenými byty na Žďársku. Celkem dělníci v kraji začali budovat 1 060 bytů, což je o 199 více než loni.

Například v Třešti pilně pracují na vzniku šedesátky rodinných a řadových domů v lokalitě s pracovním názvem Drůbežárna. Zájem je přitom o oba typy bydlení. „Když už má někdo finanční prostředky, chce si většinou postavit svůj dům, který má čtyři vlastní stěny. Když ale pozemky nejsou, myslím, že mnozí jdou i do řadovek,“ zhodnotil starosta Vladislav Hynk. Výstavbu bytových domů chystají také třeba v Lukách, vhodné pozemky k tomuto záměru má i Jihlava.

Zahrada v Kuřimi se mění s podporou Sousedských projetů a Nadace Via.
Nadace podpoří dobré nápady stovkami tisíc. Pelhřimovští pořádají workshopy

Tato otázka se však týká nejen paneláků a řadovek, ale i rodinných domů, které na Vysočině s typicky venkovským charakterem stále převládají. „I když v prvním pololetí roku 2021 dosáhl jejich podíl pouze 56,9 % z celkového počtu zahájených bytů, stále to bylo bezmála o sedm procentních bodů více než v celé České republice,“ okomentoval situaci Vlastislav Valda z jihlavské pobočky Českého statistického úřadu.

Nemocnice v Pelhřimově.
Plicní ambulance v Pelhřimově hlásí zavřeno. Pacienty přijme v půlce září

Zájem lidí o bydlení je stále větší a nejen to stojí za faktem, že vzrostl i počet dokončených bytů. Součet 742 za prvních šest měsíců je o téměř o patnáct procent vyšší než loni. Nejvyšší vzrůst pak byl zaznamenán na Třebíčsku a to třiaosmdesát a půl procenta. Naopak na Pelhřimovsku a Brodsku statistici zaznamenali pokles.

Meziročně pak vzrostl i počet vydaných stavebních povolení, těch bylo za letošní první pololetí 2 831. Jen přes třetinu z tohoto počtu však dělají budovy s byty. „Průměrná hodnota na jedno stavební povolení činila v prvních šesti měsících roku 2021 na Vysočině 3,375 milionů korun, což je výrazně pod republikovou úrovní,“ dodal Valda. Nejdražší stavby budou na Třebíčsku, nejlevnější naopak na Pelhřimovsku.

Zahájené a dokončené byty v 1. pololetí 2021

Okres   Zahájené byty Dokončené byty
Vysočina  1 060 742
Havlíčkův Brod  143 101
Jihlava   159 222
Pelhřimov  167 92
Třebíč   258 178
Žďár nad Sázavou   333 149
Zdroj: Český statistický úřad