Výsledky prezidentských voleb, které v Radostíně, a to v obou kolech, vyhrál konzervativní politik Karel Schwarzenberg (TOP 09), starostu obce Petra Zadinu nepřekvapily.

„Nechci se zbytečně chlubit, ale od začátku voleb jsem tvrdil, že to u nás tak dopadne. Pravice má totiž v Radostíně poměrně silnou základnu. Ovšem ne ve smyslu organizačním, nýbrž ve smyslu politického smýšlení části našich obyvatel," uvedl Zadina.

Ten dodal, že kromě posledních krajských voleb, které v Radostíně vyhrálo politické hnutí Starostové pro občany, pravidelně v obci vyhrávají ve volebních kláních  všeho druhu pravicové nebo středopravé politické strany.
„Je to už u nás taková volební tradice," pokračoval Zadina a na otázku, čím si to vysvětluje, uvedl: „Za prvé u nás žije a pracuje řada podnikatelů a živnostníků. A za druhé je naším občanem i někdejší poslanec za Občanskou demokratickou stranu František Novák. To všechno zřejmě sehrálo svou roli, prezidentské volby nevyjímaje," pokračoval Zadina.

Dodejme, že jméno  Františka Nováka si lidé v Radostíně, ale také jinde na Havlíčkobrodsku, spojují především s jeho vědeckým působením ve Výzkumném ústavu bramborářském v Havlíčkově Brodě. František Novák   byl již po revoluci zvolen do někdejší Sněmovny národů Federálního shromáždění a v roce 1992 pak do dolní komory Parlamentu ČR.

Radostín ale nebyl v okrese Havlíčkův Brod jedinou obcí, kde Karel Schwarzenberg uspěl v prvním i druhém kole prezidentské volby. Vítězem se stal dvakrát i v Horní Krupé.
Tamní starosta Josef Jelínek ale jednoznačnou odpověď, proč se tak stalo právě v Horní Krupé nenašel.

„Volba je samozřejmě interní věcí každého voliče, ale je pravda, že například v posledních parlamentních volbách u nás také zvítězily pravicové strany," podotkl Jelínek.

Připomeňme, že Karel Schwarzenberg si vítězství, tentokrát ale jen ve druhém kole přímé volby, připsal ještě v Dolním Sokolovci a Ostrově.

V prvním a druhém kole získal v Horní Krupé 31,52 % a 54,76 % hlasů, v Radostíně pak  27,90 % a 66,17 % hlasů.

Volební ohlédnutí

Horní Krupá
Sněmovní volby:
2002: 1. ODS, 2.-3. ČSSD, KDU
2006: 1. ODS, 2. ČSSD
2010: 1. ODS, 2. TOP 09

Radostín
Sněmovní volby:
2002: 1. ODS, 2. ČSSD
2006: 1. ODS, 2. ČSSD
2010: 1. ODS, 2. TOP 09