Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na silnici mezi Krucemburkem a Ždírcem letos stroje nezamíří

Ždírec nad Doubravou – Rekonstrukce a rozšíření státní silnice první třídy číslo 37 mezi Ždírcem a Krucemburkem se už letos konat nebude.

18.10.2013 3
SDÍLEJ:

Alej padla. Kvůli opravě silnice mezi Ždírcem a Krucemburkem šly k zemi desítky stromů. Jenže, jak se ukazuje, na opravu silnice si řidiči ještě počkají.Foto: Deník/Libor Plíhal

Příčinou zpoždění jsou úřední průtahy kolem vydání stavebního povolení a nesouhlas ochránců přírody.

„Na samém závěru loňského roku byly z popudu Ředitelství silnic a dálnic vykáceny stromy podél úseku silnice mezi Ždírcem a Krucemburkem. Kácení, které vyvolalo velký ohlas u veřejnosti i sdělovacích prostředků, mělo jediný cíl, rekonstruovat a rozšířit silnici od Krucemburku na Kanál, tedy křižovatku se silnicí druhé třídy 345," popsal starosta Ždírce Jan Martinec s tím, že k uvedené rekonstrukci potřebovalo ředitelství silnic získat stavební povolení a k němu souhlas Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Jak vysvětlil starosta, správa napadla rozhodnutí úřadu města Ždírec i městyse Krucemburk, a celá záležitost na základě odvolání Krucemburku skončila na Ministerstvu životního prostředí.

Papírové souboje mezi úředníky

„Ministerstvo po pětaosmdesáti dnech potvrdilo zrušení rozhodnutí o kácení stromů. Problémem je to, že podle správního řádu má každý úřad ve správním řízení rozhodnout do třiceti dnů, v odůvodněných případech do šedesáti dnů. Městys proto napadl uvedené rozhodnutí a máme za to, že bude kompletně zrušeno," uvedl Martinec

Krajský úřad zahájil koncem srpna řízení k povolení stavby. Proces povolování trvá, pokud jde vše hladce, šedesát dnů. Pro ředitelství silnic a nás, uživatele silnice, z toho vyplývá, že stavba letos již nebude realizována, protože v listopadu není záruka pro dobře provedenou práci, zejména pokládku koberce," konstatoval starosta Martinec.

Pozitivem na celé věci je podle starosty Martince fakt, že jak město Ždírec, tak městys Krucemburk mají jasno o náhradní výsadbě za pokácené stromy. „Městský úřad nechal spočítat takzvanou ekologickou újmu za vykácených devatenáct stromů u státní silnice na ždíreckém katastru a po jednáních s Ředitelstvím silnici a dálnic a Správou Chráněné krajinné oblasti jsme došli k dohodě, že mezi státní silnicí  a cyklostezkou bude vysázeno sto devět keřů," informoval ždírecký starosta Martinec.

,Podél silnice I/34 v úseku Ždírec – Nové Ransko 48 lip, v ulici K Trnávce v průmyslové zóně 11 lip a podél dvou polních cest na Kohoutově 31 třešní, 19 švestek a 100 jilmů, lip a javorů. Celkem nahradí 19 vykácených 209 nově vysázených stromů o obvodu kmene 10-12 cm, tedy již pěkně rostlé stromky. Veškeré náklady spojené s výsadbou a pětiletou péčí o stromky bude zajišťovat a hradit ŘSD ČR," upřesnil konkrétní výčet výsadby nových stromů starosta Martinec. Fakt, že rekonstrukce silnice mezi Ždírcem a Krucemburkem se odkládá, řidiče, kteří tudy jezdí pravidelně, moc netěší.

„Konečně se prý opraví silnice ze Ždírce do Krucemburku. Jezdím tam často a žádná slast to není. Jenže jsme se těšili zbytečně. Po rozbité silnici budeme jezdit dál. Ale stromy kolem budou jedna radost, aby bylo do čeho nabourat. Na jednu stranu chceme mít kolem silnic hustou alej, na druhé straně aut je pořád víc. Chceme jezdit po opravených širokých komunikacích skoro na úrovni dálnice. Měli bychom si v tom udělat konečně jasno," posteskl si pan Karel z Hlinska. Kácení  stromů podél silnice první třídy číslo 37 ze Ždírce směrem na Krucemburk, která ale už rekonstrukci nutně potřebovala, pobouřilo na jaře některé místní obyvatele a zalarmovalo ochránce přírody. Organizace Arnika vyhrožovala v souvislosti s kácením stromořadí podáním trestního oznámení.

„Pro rekonstrukci silnice v majetku ŘSD byla zvolena nejpohodlnější, ale také nejhloupější metoda, kdy se nejprve vykácí všechny stromy. Je to sice snadnější, ale způsobuje to nenahraditelnou škodu na životním prostředí. Podle nás navíc v tomto případě došlo i k porušení zákona, a to hned několikrát," komentoval vedoucí kampaně Zachraňme stromy, Martin Skalský z Arniky.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.10.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení