Doposud byly v Brodě lokality, kam psi mohli pouze na vodítku, nově je seznam doplněný i o místa, kam nesmí vůbec. „Konkrétně se jedná o relaxační zónu na Smetanově náměstí a dvůr Staré radnice. Samozřejmě tam máme zahrnuta i všechna dětská hřiště na území města i jeho místních částí a areál sportoviště Plovárenská,“ sdělil starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

Loni se na Smetanově náměstí objevily piktogramy, které upozorňovaly na zákaz vstupu psů na trávník. Ty však mnozí ignorovali. „Obecně závazná vyhláška vznikla i díky požadavku veřejnosti. Chceme, aby lidé na trávníku odpočívali nebo třeba pořádali pikniky,“ vysvětlil Tecl.

Neznamená to však, že by pejskaři nesměli na Smetanovo náměstí vůbec. „Po chodnících samozřejmě projít můžou,“ podotkl místostarosta města Libor Honzárek.

Ilustrační foto
Chotěbořským opraví boty švec. Sběrna obuvi je v sídle Fokusu

Naopak beze změny zůstávají místní poplatky za psy. Za panelákového psa majitelé zaplatí 1 500 korun a za zvíře u rodinného domu pak 750 korun.

Pár drobných změn je ale i v této oblasti. „Nově mají povinnost platit i cizinci přihlášení k pobytu v Havlíčkově Brodě,“ uvedl Tecl.

Druhá změna se týká osvobození od poplatku pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P a provozovatele útulků. „Doposud držitelé průkazů ZTP za psa platili. To se nyní změní,“ upozornil Tecl.

Třetí novinka potěší seniory. „Nárok na nižší sazbu je spojen pouze s dovršením pětašedesáti let poplatníka bez ohledu na příjmy. Lidé už nemusí dokazovat, jestli kromě starobního důchodu mají nějaký příjem,“ dodal Tecl. Za psa v bytě tak zaplatí 200 korun a u rodinného domu 100 korun.