„Náš projekt se zaměřuje na studenty čtvrtých ročníků středních škol a na absolventy do 25 let , kteří jsou v evidenci úřadu práce,“ upřesnil za Okresní hospodářskou komoru Havlíčkův Brod Aleš Kadlec. Jak vysvětlil, je hlavním posláním projektu umožnit mladým, aby se na trhu práce orientovali a našli si na něm svoje místo podle svých schopností i znalostí.

Obchod na vsi, ilustrační foto.
Starostům v Podoubraví se nelíbí, že vesnická prodejna má být i poštou

Projekt má celokrajský dosah a na Havlíčkobrodsku spolupracuje Hospodářské komora s Obchodní akademií a Hotelovou školou Havlíčkův Brod a Střední průmyslovou školou stavební akademika Stanislava Bechyně.

„Školy už se zapojily do aktivit projektu například zařazením kurzu finanční gramotnosti. Tam se studenti učí, jak sestavit svůj domácí rozpočet podle příjmu, aby se vyhnuli neseriózním půjčkám a následným exekucím. Protože není nic výjimečného, že někteří absolventi škol se velice rychle stávají dlužníky i s několika exekucemi na krku,“ konstatoval smutnou skutečnost Aleš Kadlec.

Rovněž se studenti učí znát podmínky bankovního trhu a plánovat, jak v budoucnu realizovat své bydlení, protože podmínky pro přiznání hypoték se stále zpřísňují.

Ilustrační snímek.
Týden knihoven přinese besedy, koncerty, workshopy i zážitkovou hru

Kromě toho nabízí projekt Hospodářské komory a jejích partnerů absolventům kurz IT kompetencí. „Na první pohled se zdá, že absolventi škol jsou ve světě počítačů jako doma. Jenže pravda je taková, že mnozí z nich mají počítač pro zábavu. Využívají komunikaci na sociálních sítích, poslouchají hudbu, dívají se na filmy, ale dělá jim problém využít počítač účelně. To znamená vytvořit třeba obyčejnou tabulku potřebnou pro práci v administrativě,“ podotkl Kadlec.

V neposlední řadě nabízí Hospodářská komora absolventům exkurze do různých firem, kde mohou využít například pohovor s personalistou a seznámit se s tím, jak vypadá běžný pracovní den. Celodenním programem bude potom podle Aleše Kadlece takzvaný Firemní den.

„S aktivitou tohoto druhu máme již zkušenosti z dřívějších projektů. Jedná se o malou burzu práce. Bude se konat 14. listopadu v havlíčkobrodském klubu Oko. Firmy, které hledají zaměstnance, mohou burzu využít ke své prezentaci. Absolventi naopak získají přehled o nabídce pracovního trhu na Havlíčkobrodsku,“ upřesnil Kadlec.