Svatováclavské trhy nabídnou vedle vystoupení kapel Garde, El Brkas a Jelen, kulturního programu s rytíři, soutěžemi a skákacím hradem především možnost ochutnávat piva z brodského pivovaru.

Během dne mohou návštěvníci nakoupit  ve stáncích výrobky pekařství, medovinu, trdelníky, koření, výrobky ze dřeva pro domácnost, mléčné výrobky, cukrářství, prodej oříšků, sušeného ovoce, bižuterie, domácí marmelády nebo pochoutky z brambor. Vyvrcholením akce pak bude křest nového piva IPA, jeho kmotrou se stane herečka Markéta Hrubešová.

Po loňském pivu Drsoň, hořkém speciálu, uvařili v brodském pivovaru pivo, které se v českých zemích běžně nevaří a nepije.

„Jedná se o svrchně kvašený polotmavý nefiltrovaný speciál, s velmi výraznou hořkostí. Ve světě nese označení India Pale Ale – zkráceně IPA. Pivo začali vařit angličtí sládkové v 19. století pro vojáky v daleké Indii. Muselo mít vysoký obsah alkoholu a být silně nachmeleno, což zabránilo jeho zkažení během dlouhé plavby do Indie," uvedl sládek Pavel Pilař. Ten dodal, že Rebel IPA brodští pivovarníci uvařili ze čtyř druhů ječných sladů a jednoho pšeničného sladu, které pivu dodávají měděnou barvu a typickou, slabě ovocnou chuť.

Tři druhy chmele

„Na varně jsme sladinu nachmelili velmi vysokou dávkou tří druhů českých hořkých a aromatických chmelů. Hlavní kvašení probíhalo v otevřené spilce pomocí speciálních kvasnic svrchního kvašení, při neobvyklé teplotě 22 °C, protože ležáky kvasí běžně maximálně při teplotě 10,5 °C. Po hlubokém prokvašení a zchlazení pivo dokvášelo v ležáckých tancích při nízké teplotě. Zde jsme použili takzvané dry hopping, neboli studené chmelení – přidání aromatických chmelů v průběhu dokvášení. Díky němu má naše IPA nejenom výrazně hořkou chuť, ale i velmi silné chmelové a nepatrně ovocné aroma," pokračoval Pilař.

Letos se jedná už o třetí pivní novinku brodského pivovaru. „Po speciálu Rebel Višeň a beermixu Rebel Grep & Citron, kterým se daří získávat přízeň odběratelů i odborných komisí, přicházíme s tímto výrazně jiným a zajímavým pivem, a chceme tak obohatit místní pivní trh a rozšířit nabídku našich piv Rebel," dodal Pilař.

Vstupné na Svatováclavské trhy je zdarma a zájemci mohou využít také exkurze od 11 do 17 hodin za 50 korun, v ceně je i jedno pivo.

Začátek Svatováclavských trhů je v 9 hodin a potrvají do 15 hodin, kdy odstartuje kulturní program, který by měl nabídnout každému něco zajímavého.

Milan Pilař