Ti chodí po městě v doprovodu strážníků městské policie. Část dne také tráví v učebnách, kde se seznamují s městskými vyhláškami a předpisy. Radnice nová místa zřídila v souvislosti s konflikty a násilnostmi, kterých se ve městě loni na podzim dopouštěla skupina nezletilých lupičů a zlodějů. V Brodě také přibyli cizinci.

„Asistenti prošli výběrovým řízením a jsou zaměstnanci města zařazení u městské policie. Jejich mzdu hradí úřad práce, kde byli i evidováni. V ulicích Brodu budou působit po dobu jednoho roku. Následně jejich práci a činnosti vyhodnotíme a podle toho budeme postupovat dál," uvedl starosta města Jan Tecl. Ten podotkl, že radnice vybírá ještě čtvrtého asistenta.

Pozitivní ohlasy

„Po čtrnácti dnech jejich práce máme zatím samé pozitivní ohlasy na jejich činnost. Ta spočívá především v preventivním charakteru a jejich pravomoci jsou minimální. Jsou také vybaveni vysílačkami, jimiž mohou v případě potřeby nebo jakéhokoliv podezření přivolávat hlídky městské nebo republikové policie," pokračoval Tecl.

Každý asistent má svého mentora, tedy jednoho strážníka městské policie. Ráno se vyskytují například u přechodů pro chodce. Později procházejí ulice, které byly vyhodnoceny jako nejdůležitější, například podél Sázavy či v okolí havlíčkobrodských základních škol. Právě v těchto místech docházelo vloni ke konfliktům a násilnostem, kterých se dopouštěla skupina nezletilých lupičů a zlodějů. Ta si své oběti vybírala zásadně mezi malými a bezbrannými dětmi ve věku od šesti do deseti let. V podvečerních hodinách je přepadávala a okrádala o věci, které měly u sebe. Agresivní konflikty měli také na svědomí Rumuni, kteří již stanuli před soudem.

„Asistenti prevence kriminality se zatím zaškolují a seznamují se s městskými vyhláškami a předpisy. Začátkem února také projdou dalším školením. Aktuálně tak v terénu chodí se strážníky, ale později budou chodit i sami," řekl ředitel Městské policie Havlíčkův Brod Jan Pavlík.

Ten stejně jako starosta očekává od asistentů přínos pro město. „Myslím si, že fungovat to bude, což dokazují i zkušenosti z jiných měst. Jen samotná fyzická přítomnost člověka, který je označený a oblečený v uniformě, vyvolává pocit bezpečí a může případné vandaly či lupiče odradit od jejich činnosti," vysvětlil Pavlík.

Dalším opatřením je také rozšíření městského kamerového systému, například v blízkosti dětského hřiště na Kalinově nábřeží. Policie také monitoruje přístupovou cestu ke sportovní hale v Ledečské ulici.

Radnice v Havlíčkově Brodě se při úvaze o zřízení míst preventistů kriminality inspirovala i jinými městy.

V této souvislosti dodejme, že prvním městem u nás, v jehož ulicích se objevili preventisté kriminality, byl před šesti lety severočeský Děčín.

„V současné době máme již deset terénních pracovníků městské policie. Pracují samostatně ve dvoučlenných hlídkách a jsou vybaveni mobilními telefony. Operují v problematických lokalitách Děčína a jejich přítomnost v ulicích se nám plně osvědčuje," řekl již dříve ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.