To si mohli ve středu na vlastní kůži vyzkoušet žáci základních škol a víceletých gymnázií z celého Havlíčkobrodska.

Akci pořádaly už potřetí v budově havlíčkobrodského AZ centra společně Fokus Vysočina, Sociální služby města Havlíčkův Brod, Český červený kříž a Senior Point pod záštitou města Havlíčkův Brod v rámci akce Zdravé město Agentury 21.

Jen mluvit nestačí

Hned ráno si pocity zdravotně postižených lidí vyzkoušely na osmi stanovištích asi dvě desítky školáků z šesté třídy základní školy v Havlíčkově Borové a 9. třídy základní školy V Sadech v Havlíčkově Brodě.

„Účastníme se každý rok. Myslím, že vyzkoušet si na vlastní kůži jaké to je, když se člověk nemůže pohnout, nemůže se sám obléknout a najíst je poučné. Mluvit o tom při vyučování nestačí," konstatovala učitelka Blanka Zvolánková z Havlíčkovy Borové.

Jak se cítí člověk s duševní poruchou, jaké slavné osobnosti trpí duševní nemocí, to zjistil během úvodního kvízu například Zdeněk Šimánek z deváté třídy ZŠ V Sadech. „Je to určitě zajímavé, dozvěděl jsem se hodně nových informací," svěřil se Zdeněk.

„Jééé to je jako budík," reagovali školáci z Havlíčkovy Borové na zvukovou signalizaci kompenzačních pomůcek pro nevidomé, které organizátorům akce zapůjčil jihlavský Tyfloservis. Chůzi s bílou holí si z pětičlenné skupinky školáků vyzkoušel každý a také úplně každý z nich byl rád, když si mohl šátek z očí sundat.

„Neděláme si iluze, že jeden zážitkový program radikálně změní pohled mladší generace na seniory či postižené. Bude úplně stačit, když budou o tom, co zažili, aspoň chvíli přemýšlet. Možná zítra v autobuse pustí jednu starou paní sednout a na člověka na vozíku se nebudou dívat jako na ubožáka," konstatovali pořadatelé.