To ale zřejmě nic nezmění na skutečnosti, že mezi pozůstalými tento způsob pohřbu moc oblíbený není.
Důstojné místo
„Na vsypové loučce se koná tak jeden pohřeb do roka. Pracuji na městském úřadě něco přes dva roky, za tu dobu jsme vyřizovali na vsypové loučce zhruba tak dva pohřby," upřesnila situaci referentka městského úřadu Marcela Končelová. Úprava vsypové loučky v Ledči zahrnovala i terénní úpravy lokality. Vzhledem k tomu, že vsypová loučka byla několik posledních let udržována jen běžným způsobem, jako je například sekání a hrabání trávy, stav povrchu plochy trávníku si vyžadoval podle městského úřadu rozsáhlejší zásah. Na loučce se objevily terénní nerovnosti, holá místa bez trávy nebo místa, kde je tráva velice řídká.
V průběhu října bylo provedeno Technickými službami Ledeč nad Sázavou urovnání terénu. Následně dojde k osetí travním semenem, aby se vylepšil vzhled a kvalita trávníku. „Původní vzhled vsypové loučky byl nedůstojný," podotkla Končelová.
Současně proběhlo i položení dlažby kolem vsypové loučky a vybudování místa pro lavičku. Dlažba na vsypové loučce slouží pro květiny, svíčky, příp. jiné vzpomínkové předměty.
Vstup na vsypovou loučku je pro veřejnost zakázán. V průběhu listopadu bude firmou H-Rekultivace provedena výsadba vhodných keřů a rostlin do připravené sousední plochy u vsypové loučky.
Podle referentky Končelové dává velké procento pozůstalých v Ledči sice přednost pohřbu žehem, ale pro popel svých blízkých volí hlavně epitafní desky a takzvané urnové hroby.
„Většinou mají pozůstalí názor, že vsypová loučka je pohřeb nedůstojný, vhodný pro osamělé lidi bez příbuzných či pro sociální pohřby, nebo tam, kde se rodina neumí nebo nechce o zesnulého postarat důstojným způsobem," konstatovala Končelová.
Postupných úprav se stejně jako v Ledči dočkala loučka ve Světlé nad Sázavou. Ale tam je hojně využívaná. Vsypovou loučku nechala v Havlíčkově Brodě vybudovat z vlastní iniciativy v roce 1998 místní Společnost přátel žehu.
„Myšlenka vsypu jako nanejvýš ekologického a ekonomického způsobu pohřbívání se šíří u nás i ve světě. Nahrazuje uložení popela do uren či kolumbária," zdůraznil tajemník společnosti Stanislav Motyčka.