Organizační výbor Senátu Parlamentu České republiky kromě dalších navrhl na udělení nebo propůjčení státního vyznamenání i Jarmilu Kratochvílovou, která by tak mohla obdržet Medaili za zásluhy a Petra Pitharta, ten byl navržen na Řád T. G. Masaryka.
„Je to pro mě nesmírná pocta a velmi příjemný pocit. Je to skutečně významné uznání a rozhodně bych při udílení nezůstala klidná," prohlásila takřka dojatě bývalá vynikající atletka a v současné době trenérka Jarmila Kratochvílová.
Držitelka už osmadvacet let trvajícího a stále nepřekonaného rekordu v běhu na 800 metrů, která celý život žije v Golčově Jeníkově, se tak už při nominaci na Medaili za zásluhy dostala do společnosti odbojářů, vědců nebo osobností spjatých s kulturou.
Petr Pithart, který je v současné době senátorem za volební obvod číslo 44, který zahrnuje část Havlíčkobrodska a Chrudimsko, je navržen na ještě významnější ocenění – Řád T. G. Masaryka.
Ocitl se zde například spolu s předsedou několika prvorepublikových vlád, Antonínem Švehlou, filozofem a spisovatelem Erazimem Kohákem, nebo disidentem Pavlem Wonkou. Vyjádření Petra Pitharta se včera Deníku získat nepodařilo.
Na nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva – byl navržen protikomunistický odbojář a spisovatel Ota Rambousek in memoriam, taktéž in memoriam publicista a národohospodář Jiří Hejda, evropský politik Gűnter Verheugen a in memoriam válečný pilot, který působil u noční stíhací jednotky, Antonín Velebnovský.
Jarmila Kratochvílová
- narodila se 26. 1. 1951 v Golčově Jeníkově, kde stále žije
- držitelka světového rekordu v běhu na 800 metrů, kterého dosáhla v roce 1983 v Mnichově časem 1:52,28 minut
- drží i druhý nejlepší čas na čtyřsetmetrové trati a několik dalších rekordů
Petr Pithart
- narodil se 2. 1. 1941 v Kladně
- v roce 1960 vstoupil do Komunistické strany Československa, své členství ukončil v září 1968
- signatář Charty 77, působil také jako samizdatový spisovatel
- bývalý předseda české vlády
- současný místopředseda Senátu Parlamentu České republiky
- senátor za volební obvod 44, kam spadá i část Havlíčkobrodska