Zmiňované památky se turistům otevřou ve čtvrtek osmadvacátého března. „A v každodenním provozu zůstanou po celé velikonoční svátky. Následně přejdou na pravidelný sezonní návštěvnický režim, který potrvá do neděle třetího listopadu. Návštěvníci se mohou těšit na zpřístupnění nových prostor i řadu kulturních akcí a speciálních prohlídek,“ nalákala za Národní památkový ústav jeho mluvčí Markéta Slabová.
Na zámek v Telči se návštěvníci dostanou již od začátku letošního roku. To byly zájemcům o zimní prohlídky zpřístupněny expozice Zámeckého muzea a expozice Poklady za oponou v prostorách bývalého zámeckého pivovaru. „Od čtvrtka osmadvacátého března se nabídka rozšíří o prohlídky renesančních interiérů a podzemí. Během Velikonoc interiéry zkrášlí velikonoční a květinová výzdoba,“ pozvala Slabová.
Národní památkový ústav ale letos zdražuje na zámku v Telči vstupné. „Cenu navýšíme o dvacet korun. Na ostatních památkách zůstávají ceny stejné jako v předchozích dvou letech. Systém slev zůstává také beze změny,“ komentoval ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích Petr Pavelec.
Filmařskou tradici na jaroměřickém zámku připomene od začátku dubna panelová výstava v nových prostorách návštěvnického zázemí. „Seznam filmů od roku 1990 do dnešního dne je na čísle 103, v zámku se natočilo devatenáct snímků. Návštěvníkům představíme, které filmy se zde natáčely a na kterých jsme se podíleli zapůjčením mobiliáře pro dotvoření interiérů v jiných lokacích,“ upřesnil kastelán Petr Radim.
Na hradě v Lipnici nad Sázavou se mohou návštěvníci těšit na noční hrané prohlídky s Jaroslavem Haškem. V dubnu na hradě proběhne workshop zaměřený na souboje v plné středověké zbroji. „Milovníci rytířských klání ocení možnost pozorovat nácvik soubojů během volné prohlídky hradu. Pro rodiny s dětmi je připravená interaktivní výstava rytířských cností. Navíc během prohlídky mohou nejmenší návštěvníci získat hradního bobříka“, vyjmenoval chystané aktivity kastelán Marek Hanzlík.
Zámek v Náměšti nad Oslavou se letos zapojil v projektu Po stopách šlechtických rodů s tématem Habsburkové – domovem i v Českých zemích, a to konceptem Habsburské stopy na Náměšti. Podle kastelána Marka Buše výstava a tematicky zaměřené prohlídky připomenou všechny významnější okamžiky, kdy se historie habsburského domu protnula s náměšťským zámkem.
„Připomeneme návštěvu následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este krátce před sarajevským atentátem i postavu jednoho z nejvýznamnějších majitelů Náměště, konferenčního ministra císařovny Marie Terezie a jejího přítele, Bedřicha Viléma Haugwitze, který provedl celou řadu tereziánských reforem“, popsal kastelán Buš.