„V roce 2004 jsme statek otevírali a o rok později jsme ukazovali první Velikonoce. Naším cílem je každý rok přiblížit selský život na venkovském statku v období hlavního křesťanského svátku zhruba z doby před dvěma sty lety," vysvětlil Jindřich Holub, starosta Pohledi a zároveň správce Selském muzea Michalův statek. Pro návštěvníky byl připraven program na sobotu i neděli.

„V sobotu vystoupil folklorní soubor Škubánek se svým velikonočním programem, který zachycoval události od Smrtné neděle, až po Boží hod. Nechybělo vynášení smrtky, symbolizující konec nadvlády zimy," ohlédl se za sobotním programem Holub. Na neděli pak Selské muzeum návštěvníkům připravilo ukázku velikonočního stolu s tradičními pokrmy. „Návštěvníci měli možnost domácí pokrmy ochutnat přímo na statku nebo v nedaleké staročeské hospodě. Připravili jsme domácí mazanec, chléb i pečeného beránka a další pochutiny. A po celý víkend jsme udili maso," doplnil Holub.

Chtějí zachovat tradiční svátek

Kromě nahlédnutí do způsobu trávení Velikonoc před dvěma staletími, si vzal statek za cíl poukázat, že duch těchto svátků se v průběhu let změnil. „Přijde mi, že někdy si lidé Velikonoc neváží. Ať už jste věřící, nebo ne, na křesťanské svátky bychom myslím měli být hrdí," řekl Holub, který po celý víkend vítal návštěvníky oděn do dobového kroje.

„A právě proto chceme, aby se tento tradiční svátek v Evropě zachoval. Celkově se dříve Velikonoce nesly spíše v náboženském duchu, to dnes už skoro vymizelo. Svátky se držely od Velkého pátku až po nedělní vzkříšení. A dnes už jsou Velikonoce spíše jenom o pondělku," mrzelo ho. „Ale dvě stě let není dlouhá doba, takže všechny ostatní tradiční zvyky těchto svátků přečkaly dodnes," dodal vzápětí.

Návštěvníci, kteří se především v neděli dostavili do Pohledi v hojném počtu, si dále mohli prohlédnout hospodářské budovy nebo se přiučit něco velikonočním pracím. Ve světnici roubené chalupy totiž ani letos nechyběla ukázka zdobení vajíček a perníkové pečiva nebo pletení pomlázky. „Zájem lidí je každoročně poměrně velký. Nejvíce jich chodí vždy v neděli odpoledne," upřesnil průvodce.

Renovace chlévu

Do budoucna si Michalův statek naplánoval výraznou změnu. Ovšem pouze za předpokladu, že bude prohlášen za národní kulturní památku. „Byla by to pro nás obrovská čest, kdyby se statek stal národní památkou. Nyní jsme na ní navrženi a vše je v jednání. Ale v podstatě v tuto chvíli se už jenom čeká na oficiální podpis," objasnil Holub.

Až se tak skutečně stane a v Pohledi by získali finanční dotaci, došlo by podle slov správce k renovaci chlévu. „Rádi bychom ho upravili, protože by se pak dal využít třeba na případné kulturní akce," vysvětlil svůj záměr.

Nejbližší následující akci si Michalův statek naplánoval na 23. června, kdy v Pohledi oslaví Svatojánskou noc.

Pavel Buňat