„V Rozsochatci jsme poprvé, ale v Chotěboři vystavujeme naše výtvory každý rok na jaře,“ sdělil vedoucí kroužku modelářů Stanislav Joukl. Na výstavě si mohli návštěvníci prohlédnout unikátní asi 30 metrů dlouhou železniční trať, která je zmenšeným modelem skutečné železniční tratě vedoucí z Havlíčkova Brodu do Ždírce nad Doubravou.

Malí modeláři ji budují postupně asi dva roky. „Většina materiálů je přírodní. Tráva kolem kolejí je skutečná tráva, štěrk je opravdu štěrk. Moduly vagonů a lokomotiv kupujeme po internetu nebo ve specializovaném obchodě v Chotěboři,“ prozradil Joukl. Děti, ale i dospělí, mohly oči nechat na modelech barevných vagonů a mašinek pádících miniaturní krajinou a připadali si jako Guliver v zemi liliputů. Některé lokomotivy dokonce houkaly jako ty skutečné.

Pohyb železnice řídili malí modeláři mobilními telefony. „Právě to je jedna z věcí, která kluky na stavění železničních modelů baví. Mohou používat moderní techniku, na kterou jsou zvyklí,“ podotkl Joukl.

Kroužek železničních modelářů v Chotěboři má 16 členů, což je podle Joukla maximum. Desetiletý Daniel Horák se stavěním vláčků teprve začíná. „Viděl jsem to na internetu a začalo se mi to líbit. Už jsem postavil model části trati v Bílku, kde bydlím,“ pochlubil se školák.

Jeho kamarád Michal Málek je už zkušenější. Modelářem je dva roky a ke koníčku ho přivedli kamarádi. Modely si staví i doma sám. Podle Joukla pracují železniční modeláři z Chotěboře podle univerzální normy Fremo, díky tomu mohou spolupracovat s kolegy z různých koutů republiky a stavět společné komplikované železniční modely. Naposledy se takto sešli na velké výstavě v Pečkách, Jaroměři a České Skalici.