Místem jejich startu jsou nejčastěji města Jihlava, Telč, Havlíčkův Brod, Třebíč, Velké Meziříčí, Pelhřimov, Přibyslav, Ledeč nad Sázavou.
Provozující společnost se letos zúčastnila mezinárodního mistrovství Belgie a Holandska. V konkurenci 58 balónů z jedenácti zemí Evropy obsadila druhé místo. Koncem dubna přispěla k oslavě 25. výročí založení českého balonového svazu. Balon Pohoda vystartoval u Jihlavy a vystoupal výše, než ční vrchol Sněžky.
„Za pěkného počasí jsme dohlédli až k Dukovanům, k Havlíčkovu Brodu, Ždáru nad Sázavou a ještě dále," hlásila posádka.
Lety jsou fascinující
Připomeňme, že horkovzdušný balon je první dopravní prostředek, díky kterému se člověk dokázal vznést do vzduchu.
Za vlastní počátek létání na principu Archimedova zákona se považuje 4. červen 1783, kdy slavní bratři Mongolfierové poslali v balonu k nebi několik neobvyklých pasažérů, a to ovci, kachnu a kohouta.
Návrat těchto domácích zvířat na zem jasně prokázal, že v zemské atmosféře nejsou žádné jedovaté plyny a otevřel tak létání i pro lidské posádky.
Dobře známý je také dobrodružný román Julese Verna Pět neděl v baloně, v něm autor shrnul všechny znalosti zeměpisné, geologické, fyzikální, astronomické, a to tak, jak je shromáždila moderní věda.
„Let balonu všechny fascinuje a dovede na dlouhou chvíli upoutat náš pohled k obloze. Dětem se obvykle zatají dech. A opravdu jen dětem? Pro někoho je plutí v balunu adrenalin, pro dalšího relax. Moje první vzlétnutí s horkovzdušným balónem Ostrov Pohoda v sobě nakupilo obojí… A Dobronín? Vypadal najednou jako skládací puzzle," popsala své zážitky Ivona Neuwirtová ze Záborné.
Ivo Havlík