Elegantní pták je podobný miniaturní kachničce s pestrobarevným chocholem a z našich rybníků nezadržitelně mizí.

V Čechách a na Moravě je k vidění hlavně na jaře a na podzim při tahu přes naše území. Trvale v celé České republice hnízdí už jen asi 50 párů, zatímco v Polsku a Německu se jim daří mnohem lépe. Přitom ještě počátkem druhé poloviny 20. století u nás potápky žily v koloniích i v počtu několika stovek párů.

„Takto drastický pokles dříve silné populace nemá v evropském kontextu obdoby," říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Potravou potápky černokrké jsou korýši a larvy hmyzu, při lovu se orientuje výhradně zrakem, k životu proto potřebuje průzračnou vodu. Podle její přítomnosti se dá usuzovat na „zdraví" rybníka. Hlavním důvodem úbytku potápek je intenzivní chov kaprů, kteří kalí vodu, a také nadměrné množství fosforu z umělých hnojiv, které deště splachují z polí, fosfor ve vodě „požírá" kyslík.

Připomeňme, že ptákem roku 2013 byla břehule říční a vloni oba druhy čápů – černý a bílý. Redakce Havlíčkobrodského deníku bude vděčná za zprávu o hnízdění potápky černokrké na některém z četných rybníků na pomezí Čech a Moravy. Ptáka roku 2015, který ukazuje ekologickou kondici našich vodních ploch, bychom teleobjektivem rádi vyfotografovali a snímky zveřejnili.

Ivo Havlík