„S obnovou náměstí se počítá již několik let a tento záměr figuruje ve strategických dokumentech města. Již v loňském roce proběhla dotazníková anketa, do které se mnozí místní zapojili,“ informoval místostarosta Michael Omes (KDÚ-ČSL). Cílem bylo zjistit, jak si občané Přibyslavi představují nově opravené náměstí, co jim chybí nebo co by změnili.

„Podle názorů občanů uvedených v anketě, by si náměstí mělo udržet funkci jako zóna pro nákupy a služby, včetně rozšíření prostoru pro posezení a odpočinek. Výsledky ankety byly zakomponovány do zadávacích podmínek architektonické soutěže přípravným týmem v čele se starostou a dalšími představiteli města,“ upřesnil Omes. Kamenem úrazu se stalo autobusové nádraží. To by někteří radní rádi přestěhovali jinam, nejlépe dolů pod město k nádraží Českých drah. „Máme zatím základní představu, že by náměstí mělo více sloužit pro společenský život a méně jako autobusové nádraží nebo parkoviště,“ podotkl nedávno starosta Martin Kamarád ODS).

Nástroj z pravěku pro zemědělce i bojovníky.
Muzeum Vysočiny získalo do svých sbírek cenný sekeromlat z pravěku

„Tato informace mě opravdu nadzvedla ze židle. Pokud by radnice tento plán zrealizovala, poškodila by hlavně seniory, děti a nemocné občany, kteří by museli chodit do prudkého zámeckého kopce,“ postěžovala si jedna z obyvatelek Přibyslavi Jana Höferová. Ani podle Lucie Orgoníkové, letošní kandidátky do senátu za ČSSD, bys stěhování autobusového nádraží nebyl dobrý nápad. „Náměstí se vylidní a bude z něj mrtvá zóna, doplatí na to místní živnostníci,“ konstatovala Orgoníková.

V současné době se ve spolupráci s odborníky dokončuje výzva k vypracování architektonicko – urbanistické studie návrhu řešení Bechyňova náměstí. Výzva bude vyhlášena začátkem září a termín pro předložení nabídek bude konec října letošního roku. V listopadu budou návrhy prezentovány před hodnotitelskou porotou. Součástí této soutěže bude rovněž veřejná výstava předložených návrhů na výstavních panelech ve vstupní hale budovy radnice.

Slavnost Vůně medu v Novém Městě na Moravě.
Medu bude málo a podraží, extrémní sucho připravilo včely o potravu