Kromě zřízení koncese je na prodejce alkoholu však kladen ještě jeden nový požadavek, a to mít na jednom prodejním místě otevřenou pouze jednu jedinou láhev od každého druhu alkoholu. To však někteří hospodští kritizují. „Když přijdou zákazníci, kteří si objednají na stůl celou láhev, tak to mám pak řešit jak? Když bude chtít další stůl ten samý alkohol, logicky musím rozdělat druhou láhev. Jednu tedy budou mít u stolu ti, co chtěli celou, a jednu já za barem, kterou budu rozlévat ostatním. Pak ale budu nařízení porušovat. Přijde mi to nedomyšlené," vyjádřil se číšník Vladimír Křížek, který pracuje v jedné z jihlavských restaurací.

Problém podle něj nastane i ve chvíli, kdy je restaurace zabraná pro jednu velkou akci a zákazníci pijí například pouze tři druhy alkoholu. „To pak máme mít spolu s dalšími třemi kolegy otevřenou jen jednu láhev vodky a podávat si ji? To budeme mezi hosty za blbce a taky nás to bude od práce zdržovat," dodal Křížek.

Novela tvrdí, že láhve stejného alkoholu sice mohou na baru s jednou pokladnou být až tři, ale jen v případě, že mají jednocestný ventil, ten zabraňuje dolévání do láhve, a že jsou všechny skleněné. „Jenže jednocestný ventil mají pouze ty dražší láhve, a to dražší whiskey a vodky. Z našeho baru to jsou asi jen čtyři druhy alkoholu," přiblížil číšník. Když bude podle něj provozovatel baru či restaurace chtít kolkované láhve nějak dolévat, stejně si cestu najde. „To je o lidech, myslím, že nějaká nová koncese podvodům nezabrání," myslí si Křížek.

Podle novely živnostenského zákona, která zavádí novou koncesovanou živnost prodeje kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin, si prodejci musí vyřídit koncesi do 17. dubna tohoto roku.

Na jihlavském živnostenském úřadě si koncesi ze tří a půl tisícovek prodejců vyřídilo zatím jen kolem dvou stovek podnikatelů. „Bez koncese jim právo prodávat líh a lihoviny zanikne. V případě pokračování prodeje bez koncese hrozí v krajním případě pokuta až jeden milion korun," přiblížila vedoucí živnostenského úřadu v Jihlavě Irena Niklová.

Za lihovinu se považuje ten alkohol, který obsahuje více než patnáct objemových procent ethanolu.