Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Našim zemědělcům řetězce diktovat nesmí

Petrkov – O hlasy  voličů „středolevého" volebního spektra bude v nadcházejícím volebním klání usilovat i někdejší ministr zemědělství a poslanec Petr Zgarba.

16.10.2013
SDÍLEJ:

Farmář. Petr Zgarba se chce zasadit také o legislativní podporu regionální zemědělské a potravinářské výroby.Foto: Archiv Petra Zgarby

Který z volebních programových cílů ČSSD je podle vás pro občany nejdůležitější?

Odpovědět na tuto otázku není jednoduché, každý z cílů ČSSD je pro občany neméně důležitý. Pokud bych měl přesto vybrat pouze jeden jediný, pak bych zvolil cíl, kterým je obnovení fungujícího demokratického státu. Tento cíl v sobě dle mého názoru v podstatě zahrnuje všechny ostatní naše cíle, protože jedině dobře fungující demokratický stát všechny tyto cíle dokáže zabezpečit! Ať už jde o pořádek a spravedlnost při výběru daní, možnost pracovat za odpovídající mzdu, podporu mladých rodin, důstojné stáří či další cíle, není možné jich dosáhnout, pokud nezastavíme rozklad solidárního a zároveň dlouhodobě udržitelného státu, kterého jsme v posledních letech svědky.

Pokud budete zvolen, které legislativní oblasti byste se chtěl nejaktivněji věnovat?

Jsem zemědělec, a proto se chci samozřejmě nejaktivněji věnovat právě zemědělství, potravinářství a dozoru nad kvalitou potravin v ČR. Usiluji o to, aby byl legislativně podpořen rozvoj regionální zemědělské a potravinářské výroby v naší zemi. Nepřipustím, aby české zemědělství, především prvovýroba a potravinářství, bylo podřízeno gigantickým nadregionálním či nadnárodním společnostem a diktátu řetězců. Chci řešit také situaci lidí, kteří v těchto odvětvích pracují. Zasadím se o to, aby tito lidé pracovali s hrdostí a byli důstojně odměňováni za svoji práci. Rád bych navázal na svoji dosavadní práci ve výboru pro životní prostředí a v zemědělském výboru. Na rozdíl například od doktorských a učitelských profesí nejsou opravdoví zemědělci v parlamentu téměř vůbec zastoupeni, což by se mělo změnit.

Jak hodnotíte probíhající kampaň ČSSD? Měl jste možnost nějakým způsobem zasáhnout třeba do tvorby volebních hesel a sloganů? Zúčastníte se nějakého volebního mítinku na Vysočině?

Velmi kladně hodnotím střídmost volební kampaně ČSSD. Jako člen krajského výkonného výboru ČSSD a volebního štábu tuto střídmost kampaně, slušnost i pozitivitu aktivně prosazuji. Do tvorby volebních sloganů jsem zasahoval již daleko méně. Osobně heslům a sloganům příliš nedůvěřuji. Namísto toho se snažím potkávat s lidmi na Vysočině v rámci kontaktní kampaně a zaujmout je vlastními myšlenkami. To znamená, že se volebních mítinků účastním často a rád. Právě zde mám možnost se s lidmi osobně setkat, vyslechnout jejich názory, porozumět jejich problémům i sdělit jim, jaký názor prosazuji já a strana, které jsem členem. Toto se nikomu na billboardu, plakátu ani psaním článků do novin nepodaří.

Kolikrát jste byl zvolen do Poslanecké sněmovny?

Zvolen jsem byl celkem třikrát. Členem PSP ČR jsem byl v období 2002-2006, 2006-2010 a 2012-2013 s tím, že v posledním volebním období jsem postoupil jako náhradník.

Co byste vzkázal voličům?

Přijďte k volbám! Je to jednoduchý vzkaz, který nejspíš nepřekvapí, rád bych k němu ale ještě přidal své osobní doporučení.: Myslím si, že před tím, než člověk vhodí svůj volební lístek do urny, měl by zhodnotit práci politických stran za celé předchozí volební období, neměl by se nechat ovlivnit často planými hesly či negativní kampaní v období těsně před volbami. Dále se domnívám, že taktéž není dobře nechat se zcela zlákat pozlátkem nových politických stran a hnutí s megalomanskou kampaní.

Co budete dělat, pokud se do Sněmovny nedostanete?

Pokud nebudu zvolen, budu se dále věnovat zemědělství, konkrétně rostlinné a živočišné prvovýrobě. Je to moje profese, kterou mám rád. Pouze by mne mrzelo, že bych tím ztratil možnost napomáhat rozvoji českého zemědělství a potravinářství v širším rámci. V každém případě však zůstanu především zemědělcem, a to tělem i duší.

Kdy jste vstoupil do ČSSD a proč jste do této strany vstupoval?

Členem ČSSD jsem se stal v roce 2001, ve vypjaté situaci, ve které se tehdy naše zemědělství nacházelo vzhledem k plánovanému vstupu České republiky do Evropské unie. Mým cílem tehdy bylo a dodnes je udržet a podporovat v naší zemi prosperující zemědělství a potravinářství, které dokáže odolat tlaku zahraničních producentů, udrží si svoji kvalitu a regionální původ jak surovin pro výrobu, tak výsledných produktů. Můj vstup do ČSSD podpořila řada mých kolegů – zemědělců a potravinářů, se kterými jsem se setkal v průběhu let své profesní činnosti v zemědělské prvovýrobě i jako pracovník Agrární komory ČR. ČSSD mi byla a je blízká vzhledem k ideálům, jako je mimo jiné podpora slušných a pracovitých lidí, mezi něž patří i většina lidí pracujících v zemědělství a potravinářství.

Vykonával jste, nebo ještě vykonáváte nějakou stranickou funkci?

Již dlouhou dobu jsem místopředsedou Krajského výkonného výboru (KVV) ČSSD. Jiné stranické funkce nevykonávám. Nejsem člověk, který by hromadil funkce pro svůj osobní prospěch. Jako místopředseda KVV jsem neustále spjat s místem svého domova – s Vysočinou a mám možnost pracovat ve prospěch zdejší ČSSD a zdejších občanů. Právě toto považuji za velmi podstatné.

Autor: Jaromír Kulhánek

16.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení