Potraviny, které nespotřebují restaurace nebo neprodají obchodní řetězce, by mohly nasytit bezdomovce, chudé rodiny nebo lidi postižené živelními pohromami. Právě k tomu má sloužit nově založená potravinová banka. Ta získává zdarma přebytečné jídlo z obchodů a z farem, nesmí s ním ale obchodovat. Jak upřesnila místopředsedkyně sdružení Potravinová banka Vysočiny Iveta Vrbová, potraviny jsou určeny pro sociálně slabé, rodiny s malými příjmy nebo lidi postižené nějakou katastrofou. O rozdělení potravin se starají dobrovolníci.

Potravinová banka má rovněž výchovný efekt, zamezí utrácení sociálních dávek za cigarety a alkohol, navíc učí ty, kteří jsou na tom lépe, solidaritě s těmi, kterým osud nepřál.

Tři „neziskovky"

„Na nápad  s potravinovou bankou jsem přišla při sociálním šetření v jedné rodině, která na tom byla opravdu špatně, já nevěděla, jak jí pomoci. Pak jsem se dozvěděla 
o projektu potravinové banky," vysvětlila Vrbová.

Podmínkou pro založení potravinové banky je sdružení tří neziskových organizací. Na Vysočině do projektu vstupuje například i oblastní charita. Potravinová banka uzavírá smlouvy s obchodními řetězci, obchody či farmami. „Potraviny samozřejmě nesmějí být zkažené, staré 
a nepoživatelné," zdůraznila Vrbová s tím, že chce prezentovat projekt potravinové banky jak na veletrhu sociálních služeb, tak i ve školách. „Děti by se měly učit solidaritě, protože není pravdou, že každý, kdo je v zoufalé životní situaci, si za ni může sám. Navíc se do sociálně slabých rodin dostanou skutečně jen potřebné potraviny, nikoliv peněžní dávky, které by mohly být utraceny za alkohol a cigarety," řekla Vrbová.

O služby potravinové banky mají už zájem neziskové organizace na Vysočině, stejně jako některé obchodní řetězce. „Sklad potravinové banky vznikne v Ledči nad Sázavou v objektu bývalé firmy Zentiva, jejíž prostory jsou pro skladování potravin vyhovující," doplnila Vrbová.

Potravinová banka na Vysočině se bude ale muset obejít bez podpory Kraje. Rada kraje projednání žádosti sdružení o dotaci 200 tisíc korun odložila   s tím, že potřebuje další informace k fungování banky. Hejtman Jiří Běhounek chce nejdřív znát další podrobnosti, a to způsob získávání těch potravin, hygienické normy a podobně. Zakladatelé potravinové banky na Vysočině ale budou s Krajem dál jednat.

„Česká republika se připojí k mezinárodní sbírce potravin, a lidé tak budou moci v rámci prvního ročníku Národní potravinové sbírky pořídit potraviny a darovat je potřebným," říká Veronika Němcová, mluvčí organizace Byznys pro společnost, která se zaměřuje na téma společenské odpovědnosti firem.

„Darování potravin lidé často vnímají jako prospěšnější pomoc než posílání peněz," doplňuje Fabrice Martin-Plichta z České Federace potravinových bank. Organizátoři akce Česká Federace potravinových bank, Byznys pro společnost a Armáda spásy ve spolupráci s hypermarkety Tesco, Ahold, Makro, Globus a Interspar a dalšími partnery se rozhodli v sobotu 16. 11. po celé České republice uspořádat ve stovce obchodů první Národní potravinovou sbírku.

„I potraviny darované v hodnotě pár desítek korun akci velmi podpoří a lidé za ně budou vděčni," říká zpěvačka a maminka Ilona Csáková, která se rozhodla stát se patronkou této akce. Zákazníci budou mít příležitost darovat potraviny potřebným v azylových domech, domovech pro seniory a dětských domovech. Snahou akce je upozornit na skutečnost, že v Česku narůstá počet lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby a nemají ani finanční prostředky na nákup běžných potravin.