Naturisté měli na Vysočině jedinou oficiální nudistickou pláž v kempu u rybníku Velké Dářko, ale i o tu přišli. K rekreaci jim zbývají tedy pouze neoficiální místa. Mezi ně patří nová menší pláž u rybníku Velké Dářko, lomy u Lipnice nad Sázavou nebo rybník Borovinka u Jihlavy. Přestože podle předsedy Českomoravské federace naturistů Jiřího Böhma počet zájemců o naturismus roste, pláží spíše ubývá.

Pro Elišku Křížkovou z Pelhřimovska je naturismus přirozená věc. „Většinou se koupu nahá. Radši teda v místech, kde jsem sama, ale nevadí mi navštívit nudistickou pláž,“ vysvětluje. „Líbí se mi, když se lidé nebojí ukázat své tělo a jsou přirození,“ dodává. Sama však o žádných nudistických plážích na Vysočině neví a spíše se koupe v odlehlých lomech a rybnících.

Právě s přicházejícím létem vzrůstá zájem o místa, kde se lidé mohou během horkých letních dní ochladit. Pro naturisty je celá tato situace složitější. V České republice existuje několik oficiálních nudistických pláží. Na Vysočině je však nedostatek i těch neoficiálních a neoznačených. „V této oblasti je na naturistické mapě hluché místo,“ zmiňuje místopředseda Českomoravské federace naturistů Jaroslav Dytrych.

Mezi nejčastěji zmiňované nudistické pláže na Vysočině patří pláž u rybníku Velké Dářko nedaleko Žďáru nad Sázavou. Kdysi zde nudisté využívali velkou písečnou pláž, která byla součástí kempu. Tato pláž je už nějakou dobu zrušena. Nudisté ale stále využívají prostory, které leží nedaleko Kempu Velké Dářko a obce Škrdlovice. Podle místních se jedná o zatravněnou pláž, která se rozkládá na menší ploše.

Mezi další neoficiální místa, o kterých naturisté na Vysočině vědí, patří lomy u Lipnice nad Sázavou. Žulové lomy nedaleko hradu Lipnice, které jsou specifické třímetrovými reliéfy úst, očí a ucha, nabízí čistou vodu a příjemné prostředí v srdci přírody. Stejně tak nudisté vědí o rybníku Borovinka u Jihlavy.

Na Vysočině stejně jako všude po republice existují naturistická místa, které si jednotlivci najdou a udržují si je převážně sami pro sebe. Ta však nejsou tolik známá. „Zároveň je na Vysočině spousta krásných lomů, kde návštěvníci tolerují i naturisty,“ zmiňuje Böhm.

Přestože Kateřina Zachová z Pacovska naturismus nepraktikuje, nudisté ji nevadí. „Když u lomu nebo někde na pláži nudistu vidím, nevadí mi to. V takovém prostředí je to přirozené, a hlavně jich není tolik. Mnohem více mi jsou nepříjemní muži, kteří se pohybují pouze v kraťasech po zalidněných centrech města,“ vysvětluje.

Pomoci nudistům při hledání vhodného místa pro koupání může mapa na webu naturista. Ta zachycuje oficiální i neoficiální nudistické pláže. Mapa už však několik let není aktualizovaná. „Do léta příštího roku plánujeme celou mapu obnovit a data aktualizovat,“ podotýká Böhm. Ulehčí tak práci mnoha lidem, kteří každoročně hledají aktuální informace o plážích, které jsou nudistům otevřené.