Turisté proto ve spolupráci s obcí připravili setkání, které se uskuteční 30. května. Jeho součástí bude vycházka po stezce i odhalení pamětní desky cestovateli Františku Vyšatovi, který v obci žil.

Podle starosty Sobíňova Miloše Starého si klub turistů zaslouží velký obdiv a podporu. „Sobíňov je turisticky vyhledávaná lokalita v zimě i v létě. V létě k nám jezdí za turistikou lidé až z Rakouska. V zimě vedou lyžařské stopy ze Sobíňovska až do Nového Města na Moravě," informoval starosta. Právě díky aktivním turistům se podařilo v okolí obce otevřít naučnou stezku.

Kešky na stezce

„Měří něco přes šest kilometrů a je velmi vyhledávaným turistickým cílem. Tato stezka se dostala dokonce do celosvětové hry geocashing. Na různých místech stezky se nacházejí takzvané kešky, které by nadšený vyznavač geocachingu neměl vynechat," zdůraznil starosta.

V letošním roce se naučná stezka v Sobíňově „dožívá" už desátého výročí od otevření. Jak upřesnil starosta, obec to v sobotu 30. května pořádně oslaví. Při té příležitosti také odhalí desku na památku turisty Františka Vyšaty Čecha, který se sice narodil v jižních Čechách, ale v Sobíňově zemřel.

Zakladatelem naučné stezky i organizátorem známé turistické akce Dymáčkův memoriál, dálkového pochodu, jehož zimní i letní varianty se účastní několik stovek zájemců z celé republiky, je aktivní turista tělem i duší Jaroslav Jonák. „Pracoval jsem na přípravě stezky asi tak rok. Zachycuje minulost i současnost obce. Mým koníčkem je kromě turistiky i historie," prozradil Jonák.

Obec Sobíňov se jako jedna z mála v okolí tak může už deset let pochlubit skutečností, že má svou turistickou trasu, která mapuje všechny regionální pamětihodnosti. Naučná stezka byla v Sobíňově dána do užívání pro veřejnost 25. června 2005.

Při zahájení se sešlo více než 150 nejen místních obyvatel, ale i občanů sousedních obcí, včetně členů Klubu českých turistů místních i z různých měst republiky. Stezka začíná a končí u obecního úřadu. Měří celkem šest a půl kilometru a má jedenáct zastavení. Zřizovatelem stezky je obecní úřad. O značení se starají značkaři Klubu českých turistů z Brodu.