Jeho cílem je podpořit rozvoj sportovního plachtění v lokalitě letiště Havlíčkův Brod a umožnit výměnu zkušeností a znalostí mezi plachtaři z různých Aeroklubů.

Kapacita soutěže je 60 kluzáků, pořadatel si vyhrazuje právo přihlášku kluzáku, který bude v pořadí nad touto kapacitní hranicí odmítnout.

Pořadatelem soutěže je Aeroklub Praha Letňany. Slavnostní zahájení soutěže je v sobotu 22. července, v sobotu 29. července soutěž končí. „Soutěž vznikla v roce 2013 s cílem zaplnit místo v poptávce po soutěži amatérského domáckého typu, kde se nebojuje o velké ceny," sdělil na úvod Jan Kantor z Prahy, ředitel závodu. Soutěž pořádají společně Aeroklub Havlíčkův Brod a Aeroklub Praha Letňany. Soutěže Plachtařského poháru Vysočiny se konají týden ve dvou kategoriích, první je kategorie kombinovaná, druhá kategorie patří starším strojům. Plachtařského poháru se podle Kantora letos účastní 69 letadel z celé republiky a ze Slovenska. Jedná se o letadla jedno či dvojmístná. Někteří soutěžící mají letadla vlastní, jiní si je půjčují od svých „mateřských" aeroklubů.