Například osadnímu výboru ve Svatém Kříži došla trpělivost a zaslal radě města Havlíčkův Brod žádost o řešení tragické dopravní situace. „Do doby, kdy dojde ke stavbě již schválené okružní křižovatky, vidíme jako nezbytné přijmout několik bezpečnostních opatření, která by předešla vzniku nebezpečných situací, kterých jsme denně svědky,“ napsala za osadní výbor radě města Havlíčkův Brod předsedkyně Martina Šubertová. Podle osadního výboru by pomohlo v kritickém úseku měření rychlosti a tvrdé postihy pro řidiče, kteří rychlost nedodrží. Dále zvýraznění dopravních značek a zákaz předjíždění od odbočky na Medlovu Ves až za křižovatku do Svatého Kříže.

Stejný názor jako ve Svatém Kříži mají na křižovatku i obyvatelé protější osady Mendlova Ves. „S tou křižovatkou je třeba něco dělat. Jezdit tam je o strach, nehody z poslední doby to jen potvrzují,“ zdůraznil Josef Tesař z Mendlovy Vsi.

V poslední době došlo u Svatého Kříže ke dvěma tragickým nehodám. V červnu se tu srazila dvě auta.„Na místě zemřela sedmdesátiletá spolujezdkyně z osobního auta Toyota a při leteckém transportu podlehl těžkým zraněním také její o čtyři roky starší spolujezdec,“ popsala jeden případ policejní mluvčí Dana Čírtková. Už měsíc před tím, v květnu, se u Svatého Kříže srazila čtyři auta najednou. „Jednomu člověku už nebylo pomoci na místě zemřel. Další tři lidé se zranili a byli převezeni do nemocnice v Jihlavě,“ sdělil mluvčí zdravotnické záchranné služby Petr Janáček.

Nehody u Svatého kříže

Červen 2021: Srazila dvě auta. Dva lidé zemřeli.
Květen 2021: Nehoda čtyř aut, jeden člověk zemřel, tři v nemocnici.
Listopad 2019: Srážka auta s návěsem a dodávky. Dvě vážná zranění.
Říjen 2015: Srážka tří aut s vážným zraněním.
Únor 2011: Řidič kamionu s návěsem srazil chodkyni.
Prosinec 2006: Srážka dvou aut s vážným zraněním.
Zdroj: Policejní statistiky

Podle předsedkyně osadního výboru Šubertové ale má město Havlíčkův Brod snahu připomínky obyvatel řešit. Jak napsal osadnímu výboru místostarosta města Zbyněk Stejskal, možností je takzvané úsekové měření. Město vyhlásilo soutěž na dodavatele radaru. „Úsekové měření by tak mohlo na silnici první třídy u Svatého Kříže začít fungovat koncem října,“ upřesnil místostarosta Libor Honzárek.

V budoucnu plánuje ředitelství silnic a dálnic u Svatého Kříže krohovou křižovatku. Jak napsal Deník, jeden výjezd by vedl do Svatého Kříže, další do Medlovy Vsi a Ovčína. Výstavbu chystá Ředitelství silnic a dálnic v závislosti na rychlosti dalšího postupu přípravy stavby. Na stavbě se bude finančně podílet i město Havlíčkův Brod, z celkových zhruba 60 milionů zaplatí polovinu. Investici projedná komise Ministerstva dopravy. „Pokud bude vydán souhlas k další projektové přípravě, neprodleně zahájíme projektové práce,“ upřesnila na počátku jednání ředitelka Ředitelství silnic a dálnic ČR, správa Jihlava, Marie Tesařová.

Podle předběžného harmonogramu by Ředitelství silnic a dálnic ve spolupráci s městem Havlíčkův Brod mohlo začít stavět kruhový objezd v roce 2024, kdy už bude v provozu jihovýchodní obchvat města. Podle studie se kruhový objezd posune asi o sto metrů blíž k Brodu.