„Technické obory s sebou nesou z minulosti určité stigma, ale je třeba si uvědomit, že doba se změnila. Práce v technických oborech může být velmi zajímavá, prestižní a v neposlední řadě i dobře finančně hodnocená,“ říká za okresní hospodářskou komoru v Havlíčkově Brodě Aleš Kadlec.

Exkurze přímo ve firmě

Jednou z možností, jak přiblížit žákům základních škol práci v technických oborech, je nechat je nahlédnout do života firem na území Havlíčkova Brodu.„Konkrétně je to například společnost B:TECH, která dodává služby v oboru průmyslové automatizace. Společně s touto společností připravila okresní hospodářská komora zhruba tříhodinový program, který je určený žákům osmých tříd základních škol, nebo studentům gymnázií. Ti mají možnost prostřednictvím exkurze B:TECH navštívit a dozvědět se více o možnostech uplatnění v technických oborech a profesích. Vyslechnou si informace přímo od vedení firmy, prohlédnou si pracoviště projektantů a programátorů a přesvědčí se na vlastní oči, jak to v takové firmě chodí,“ říká Aleš Kadlec.

Jednu z dalších exkurzi naplánovala okresní hospodářská komora na pátek 16. března. Aleš Kadlec dále dodává, že předloni otevřela společnost B:TECH pod záštitou havlíčkobrodského AZ Centra dokonce pro děti a mládež elektrotechnický kroužek, který v tuto chvíli navštěvuje 25 žáků a studentů z Havlíčkobrodska.

Že nedostatek technicky vzdělaných zaměstnanců je skutečně problém, potvrdilo v Jihlavě loni v prosinci setkání podnikatelů, zaměstnavatelů a institucí Kraje Vysočina s hejtmanem Jiřím Běhounkem. „Nemáme lidi. Chybí nám pracovní síla, nejsme schopni ji sehnat. Nejde o to, že by se lidem nechtělo pracovat. Chybějí řidiči, topiči, lidé s technickým vzděláním,“ posteskla si Hana Zíková ze společnosti Iromez v Pelhřimově.

„Co funguje, umíme zničit. Měli jsme dobré učňovské školství, ale odborníky jsme ze škol vyhnali, zrušili pozemky a dílny. Teď na to doplácíme, mladí studují místo technických oborů marketing a turistiku,“ reagoval na to hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že Kraj Vysočina ale začal už před více než pěti lety s podporu technických oborů a snaží se trénovat jejich manuální zručnost už na základní škole. Nicméně je to běh na dlouhou trať, noviny jsou stále plné inzerátů. Firmy hledají technicky vzdělané zaměstnance a není kde brát.