Publikaci Povídej mi…, která v pátek zažije svůj křest, doplnilo ilustracemi 180 dětí

Ti se, protože letošní rok je rokem seniorů, rozhodli sestavit originální publikaci s názvem Povídej mi… „Cílem projektu je zprostředkování spolupráce mezi seniory a dětmi," řekl místopředseda sdružení Leoš Doležal. Členové týmu chodili mezi dříve narozené třeba do brodského Domova pro seniory u Panských, Domova seniorů na Reynkově ulici, nebo vyhledávali autory ve svém okolí a nechali si od nich vyprávět všemožné příběhy z jejich života.

Během zhruba půl roku se tak několikačlennému realizačnímu týmu podařilo sestavit soubor 23 povídek od šestnácti autorů.
„Ty nebyly tematicky nějak vymezeny. Mohli nám vyprávět to, co by vyprávěli třeba svým vnoučatům. Objevují se tu tak třeba zajímavé příběhy z války, nebo zkrátka o tom, jak se dříve žilo," vysvětlil Doležal.

Pomoc od O2

Cílem projektu prý bylo to, aby publikace zaujala prakticky všechny generace, a proto bylo třeba zapojit i děti. Ty tak dostaly možnost knihu zkrášlit svými publikacemi, kterých se zde objeví celkem devadesát.

„Podílelo se na nich dohromady 180 dětí. Oslovili jsme Základní umělecké školy z Havlíčkova Brodu i Chotěboře. Vedoucí jim předčítali sebrané příběhy a děti si k nim pak vymýšleli obrázky," doplnil Doležal.

Akce Fantazáků, která tak trochu připomíná sbírání lidových pohádek v devatenáctém století, se setkala s úspěchem i u Nadace společnosti O2, která projekt letos v září zařadila do programu Think Big.

Díky tomu se autorům podařilo získat finanční podporu v celkové výši 30 tisíc korun. „Většina byla použita na výtisky, které budou rozdány mezi účastníky. Malá část, pět tisíc korun, byla vyhrazena na režijní potřeby," konstatoval Leoš Doležal.

Zda však bude, kromě výtisků pro účastníky, probíhat distribuce ve větším rozsahu, ani sami autoři neví. „O tom teprve s nakladatelstvím jednáme," zakončil místopředseda Fantazáků.

Slavnostní křest originální knihy Povídej mi… se uskuteční tento pátek od 10 hodiny v Domově seniorů na Reynkově ulici.

Sdružení Fantazáci

- oficiálně vzniklo v roce 2006
- v současné době má osm členů
- hlavní náplní práce jsou akce pro děti nejen v rámci Jeřišna, ale i v širokém okolí
- poslední akcí, kromě publikace Povídej mi…, byla Mikulášská maškarní párty v Jeřišně, sdružení připravuje také čarodějnice
- brzy chtějí vydat druhé pokračování knihy Povídej mi…
- v plánu prý ale mají další rozsáhlé projekty, ty však budou prozrazeny ve správný čas.