Podle mluvčí nemocnice Petry Černo tradiční preventivní akce Den melanomu pro širokou veřejnost přiláká každoročně desítky zájemců, kteří chtějí mít jistotu před létem a nechají si zkontrolovat lékařem svá pigmentová znaménka a další útvary na kůži.

„Nejmladší pacientce v loňském rokem bylo 3,5 roku, nejstaršímu přes osmdesát," prozradila kožní lékařka brodské nemocnice Petra Škurlová. Ta pro vyšetření využívá speciální dermatoskop, který diagnostikuje pigmentové útvary, znaménka, mapuje jejich změny a kontroluje riziko vzniku rakoviny kůže.

Cílem Evropského dne melanomu je nabídnout pacientům bezplatné vyšetření pigmentových znamének a tak zvýšit pravděpodobnost záchytu případných maligních melanomů. „Maligní melanom je nádor z pigmentových buněk. Jedná se o značně nebezpečný typ kožního nádoru, který je schopen poměrně časně metastazovat. Může se vyskytnout kromě kůže i na sliznici a v oku. Na těle se může vyskytnout kdekoliv, nejčastěji na plochách, které se vystavují slunečnímu záření nárazově,“ vysvětlila lékařka. Počet onemocnění se každých deset let zdvojnásobuje.

„Každý by měl zpozornět, pokud na těle objeví nové pigmentové léze, skvrny, mateřské znaménko, které rychle mění svůj charakter, tedy barvu, velikost a podobně. Pak je vyšetření pod dermatoskopem zcela na místě," dodala Petra Škurlová. Na toto vyšetření mohou pacienti přijít nejen v pondělí 23 dubna, ale kdykoliv v průběhu roku.