Obce na Ledečsku musí dostat od státu finanční kompenzace a měla 
by se přenastavit ochranná pásma. Tak si europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) představuje řešení kritické situace obyvatel žijících v obcích kolem vodní nádrže Želivka.

Včera v Kožlí na Havlíčkobrodsku proběhlo již třetí setkání europoslance Zdechovského se starosty dotčených obcí.

„Již od začátku ledna jednám s ministry a příslušnými orgány. Starostové okolních obcí postupně zpracovávají konkrétní požadavky, které budeme od státu požadovat," uvedl Zdechovský. Ten dodal, že v říjnu proběhne v Kožlí klíčové jednání s českou vládou, na němž se všechny podklady projednají.

„Nechal jsem si zpracovat několik odborných studií a do povodí Želivky by se ročně mělo vrátit minimálně čtyřicet milionů korun," zdůraznil europoslanec.

Podle starosty Hněvkovic Václava Šťastného (nezávislý) je i velký problém s čističkami odpadních vod.

„Dotace od státu nejsou příliš vysoké 
a obce musí výstavbu čističek dotovat z vlastního rozpočtu, což je může ochromit až na několik let," konstatoval Šťastný. Ten podotkl, že Hněvkovičtí byli dříve více vázáni 
na Želivku, a nyní jsou ve 
všem omezeni.

„Kompenzace od státu jsou doslova nulové. Myslím si, že bezpečnostní opatření ohledně ochranných pásem vodní nádrže by se měla snížit. Pokud by lidé mohli k Želivce chodit, rozhodně se tím kvalita vody nijak nenaruší," vysvětlil Šťastný.

V Evropě je běžné, že na podobných vodních plochách se rybaří, a je ověřené, že kvalitu vody rybaření nijak neohrozí.

„Navrhovali jsme cyklotrasu kolem Želivky v délce okolo sto padesáti kilometrů, která by od Želiva vedla na soutok se Sázavou a po druhé straně zpátky," řekl starosta Kožlí Václav Husák (nezávislý). Ten pokračoval, že by díky cyklostezce byly zpřístupněny památky, které tam jsou. „Povodí tento návrh však shodilo," konstatoval starosta Kožlí.

Ředitel zemědělské společnosti z Ledečska Jaroslav Poborský rovněž včera na jednání uvedl, že Ministerstvo zemědělství uvolnilo více než půl miliardy korun na opravy polních cest.

Podle starosty Dolních Kralovic Antonína Bašty (KSČM) není v regionu dostatek pracovních míst. „Lidé odcházejí do větších měst a oblast se vylidňuje. Je potřeba s tím něco udělat," poukázal Bašta.