První článek o stěhování útulku zveřejnil Deník v březnu. Důvody, proč se útulek z Mírovky stěhuje, vysvětlila Deníku místostarostka Marie Rothbauerová. „Přestěhováním útulku město ušetří až půl milionu korun ročně,“ upřesnila. Jak dodala, psi v útulku Mírovka se počítají ročně jen na desítky. „Končí tam psi bez majitele. Je jich kolem dvaceti za rok,“ dodala Rothbauerová.

Psím tulákům budou na klinice sloužit nové kotce s veterinární péči. V kotcích zůstanou měsíc. Když se nenajde majitel, postará se o ně po dohodě s městem psí útulek v Častoníně na Pelhřimovsku.

Útulek pro psy Mírovka se přestěhuje do Brodu do areálu veterinární kliniky, který projde kompletní přestavbou
Stěhování psího útulku v Brodě: z Mírovky zamíří na dvůr veteriny ve městě

Petici proti stěhování útulku organizuje Šárka Vávrová ze Žižkova. Sepsala výhody a nevýhody. „Psi potřebují výběh. V Mírovce psí štěkot neruší sousedy. Uprostřed obytné zástavby útulek u obyvatel vzbuzuje nelibost,“ konstatovala autorka petice.

Psí útulek na Žižkově rozzlobil Milana Bockschneidera, který vedle kliniky bydlí. „Útulek tady je nesmysl. Znamená to konec klidu. Podepsal jsem petici. Byli na mě dva z města, abych s útulkem souhlasil, ale já jsem proti. Když něco na zahradě stavím, musím mít také svolení sousedů,“ zdůraznil. Proti útulku je i rodina Šimkových. Vlasta Beránková snese útulek jen tehdy, když tam bude málo psů a nebudou hlasitě štěkat. Petice koluje po městě i mimo Žižkov. S jejím obsahem souhlasí třeba Lenka Bruknerová, která bydlí skoro na opačném konci města. „Psí útulek ve městě je nesmysl,“ prohlásila.

Tak to vypadalo letos na tradiční pouti ve Žďáře
Do Žďáru přijela největší pouť na Vysočině. Lidem motal hlavy kolotoč i ceny

Že je kolem stěhování útulku zbytečný rozruch, si myslí například zastupitel Jan Schwarz. „Mám zvířata rád, ale tady musím s radnicí souhlasit. Když jsem zjistil, kolik psů reálně v útulku končí a kolik se stěhováním ušetří, jsem pro, aby se útulek v Mírovce zrušil,“ řekl Deníku Schwarz.

Peticí proti stěhování psího útulku se zabývala i Krajská veterinární správa. Ta v současnosti nemá možnost jak situaci řešit, zřizovatelem útulku je město. „Pokud by se v budoucnu skutečně otvíral útulek v centru města, musí se uskutečnit kolaudace, v rámci které by se vyjadřovala i Krajská veterinární správa. Rovněž zřízení útulku podléhá registraci u Krajské veterinární správy,“ vysvětlil Deníku mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Iva Raisová provozuje útulek Dej pac pro zvířata v nouzi na Vysočině v Častoníně na Pelhřimovsku. Činnost útulku na klinice se jí moc nezdá. „Nevím, proč mají psi zůstat v Brodě v kotci měsíc. To je dlouho. Zajímá mě, kdo psy bude venčit. Kdo se o ně postará. Zajímá mě, jestli bude mít klinika třeba karanténní kotec nebo speciální kotec pro agresivní psy,“ dodala Raisová.

Ilustrační foto.
Podvody s byty v Brodě: maraton přehrávání odposlechů u soudu pokračuje

Veterinární kliniku, která se bude o psy nově starat, provozuje Veterinární ambulance HB. Podle lékařky Martiny Šubertové je dneska běžné, že města zajišťují služby, jako jsou psí útulky, s pomocí externistů. Veterinární klinika má pozemek, který nechá upravit. Zbourá staré nepotřebné stavby a místo nich postaví moderní psí kotce. Ke 12. květnu ale v zahradě kliniky, což je vidno i z ulice, žádný stavební ruch nepanuje.

Autorům petice vrtá hlavou také další osud opuštěného útulku v Mírovce. „Jsou tu problémy, které staví celou věc do podezřelého světla. Kdo získá pozemek v Mírovce a za jakým účelem,“ ptá se Šárka Vávrová.

Psí útulek v Mírovce provozují Technické služby města Havlíčkův Brod. Podle ředitele Václava Laciny zůstane areál bývalého útulku zatím prázdný, jako pojistka pro nutné případy. Jeho prodej není na pořadu dne. Kynoložka Eva Rippelová, která útulek v Mírovce vedla, ale končí na úřadě práce a k rušení útulku se vyjadřovat nechce.