VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdůležitější pro mě je, aby lidé odcházeli z prohlídky spokojeni a něco si z n

Golčův Jeníkov, Radim – Už šestým rokem pracuje jako průvodkyně. Začínala na velkém zámku ve Žlebech, později se přestěhovala na menší Radim u Kolína.

2.8.2013
SDÍLEJ:

Zámek Radim. Adéla Semerádová už čtvrtým rokem pracuje přes léto jako průvodkyně na zámku Radim nedaleko Kolína. Obvykle na ni připadne čtyři až pět prohlídek na den. Vedle českých návštěvníků, kterých je většina, často provádí také cizince. Foto: Deník/Lucie Mašínová

Adéla Semerádová si svou brigádu chválí a nevadí jí ani to, že se během ní musí neustále doučovat stále nové a nové texty podle toho, jak v expozici přibývají další exponáty.

Přes léto pracujete jako průvodkyně na zámku. Jak jste k této práci přišla?

Dostala jsem se tam vlastně úplnou náhodou. Majitelé zámku Radim u Kolína, na kterém provádím, se asi před pěti lety přijeli podívat na veřejný trénink s koňmi, který jsme pořádali na našem ranči. Když jsem si s nimi později povídala, řekli mi, že tady nedaleko koupili zámek. Tak jsem se jich jen tak zeptala, jestli náhodou nepotřebují průvodkyni, a oni mi na to řekli, že příští rok budou otevírat další okruh a že by se jim někdo určitě hodil. Slovo dalo slovo, ještě v tom létě jsem se tam jela s rodiči podívat a o příštích prázdninách jsem nastoupila.

Jak dlouho na zámku provádíte?

Na Radimi letos čtvrtým rokem. Ale předtím jsem ještě tři roky pracovala o prázdninách jako průvodkyně na zámku ve Žlebech nedaleko Čáslavi. Tam jsem se vlastně dostala také náhodou. Napsala jsem tam tehdy e-mail, ve kterém jsem žádala o místo sezonního průvodce. Poslala jsem ho ale pozdě, tedy v době, kdy už byla všechna místa obsazená. Někdo jim však v tom roce zrovna vypadl a moje žádost přišla právě ve chvíli, kdy hledali někoho jiného, tak mě tedy na tři týdny vzali. Takže jsem měla vlastně víc štěstí, než rozumu. (směje se)

Kolik průvodců tam tehdy bylo?

Ve Žlebech nás bylo šest na den. Prohlídky byly každou půlhodinu, a když přišlo hodně lidí, tak každých dvacet minut. V tom posledním roce, co jsem tam byla, jsme prováděli po patnácti minutách, a nezáleželo na tom, jestli byla plná skupina, nebo ne. Jinak Radim je podstatně menší zámek, takže tam jsme jen čtyři průvodci na den. Prohlídky máme po půlhodinách, ale zase každý den         v týdnu, tedy i v pondělí.

Vyděláte si hodně?

No, moc ne. Ve Žlebech jsem dostávala přes týden čtyřicet osm korun na hodinu. O víkendech a svátcích samozřejmě o něco víc, jinak by ta výplata byla opravdu docela mizerná.  Jeden rok jsem prováděla skoro všechny víkendy na jaře i na podzim a ještě tři týdny v létě, abych si vydělala na dovolenou v Bulharsku.

Žleby jsou poměrně oblíbený zámek, a to nejen v České republice. Dělala jste tam nějaké prohlídky i v cizím jazyce?

K tomu jsem se, bohužel, nikdy nedostala, protože cizojazyčné prohlídky dostávali služebně starší průvodci 
a na mě nedošla nikdy řada. Prohlídky byly totiž většinou na objednání, málokdy se stávalo, že by přišla nějaká skupina cizinců jen tak. Jinak jsme měli prohlídky         v němčině a angličtině. Ale nebylo to tam například jako v Českém Krumlově, kde jsou prohlídky po deseti minutách  a z toho jich je během hodiny několik v cizím jazyce. Nevím, jak je to ve Žlebech teď, ale tehdy byla cizojazyčná prohlídka spíš výjimkou.

Proč jste ve Žlebech vlastně skončila?

Poslední rok, co jsem tam prováděla, jsem byla zároveň i na Radimi, a tam se mi prostě líbilo víc. Není to taková ta továrna na lidi, jako na těch velkých státních zámcích, kde dostanu padesátičlennou skupinu a s výjimkou klasického výkladu nemám v podstatě čas ani možnost se s návštěvníky bavit. Na Radimi vedu menší prohlídky a víc si s těmi lidmi popovídám. Daleko víc se stává, že se ti návštěvníci sami ptají a zajímají se. Nejezdívají tam většinou jen proto, aby si na nějakém svém seznamu odškrtli kulturní zážitek a tím to pro ně skončilo. Navíc se tam občas dostanu 
i právě k té cizojazyčné prohlídce.

A v jakých jazycích?

Většinou v češtině, ale vedla jsem i pár prohlídek  v němčině. K nim jsem se dostala tak, že se tam jednou přijeli podívat Nizozemci a já jsem si řekla, že to s nimi zkusím. Tak jsme ten okruh tak nějak zvládli, ale byl to spíš opravdu jen takový rozhovor, protože pro skutečnou prohlídku je potřeba odborná slovní zásoba. Německé prohlídky mám ale od té doby na starosti většinou já. Jedna kolegyně mě dokonce poprosila, abych na letošní léto připravila nějaké německé texty návštěvníkům pro případ, že by přišli cizinci a já bych zrovna nebyla po ruce. Jinak se u nás běžně provádí i v angličtině.

Žleby jsou známé například tím, že se tam natáčela pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější  hádanka. Je s něčím podobným spojená i Radim?

Tak s pohádkou přímo ne. Sice tam dvakrát natáčela Toulavá kamera, takže diváci měli možnost vidět zámek     v televizi, ale to je tak všechno. Radim je však známá celou řadou tradičních akcí. Například už čtvrtým rokem se zde konají populární Zárubovské renesanční slavnosti, při nichž vystupují taneční a šermířské skupiny, pořádají se tam dobové trhy, divadelní představení s historickou tematikou, a samozřejmě se při nich chodí i normální prohlídky. V létě navíc děláme i noční prohlídky za svitu svíček, které jsou spojené s ochutnávkou dobových specialit v černé kuchyni, a také s nějakou divadelní scénkou.

O jaké scénky se jedná?

Je to zpravidla nějaký příběh z určité doby, který provází celou prohlídku. V jedné jsem si zahrála i já, když jsem dostala roli komorné nějaké komtesy, která se měla vdát za zámeckého pána. Pointa spočívala v tom, že ten majitel zámku se chtěl ženit, ale hrozně páchl, nechtěl se mýt a celé služebnictvo včetně mě se ho snažilo přesvědčit, aby se umyl. Bylo to opravdu docela vtipné. (směje se) Tento problém byl jinak dříve docela běžný, protože lidé byli přesvědčeni o tom, že onemocní, pokud se budou často mýt.

A co strašidla, máte na zámku nějaká?

S oblibou říkávám, že tam straší akorát sami průvodci. (směje se) Majitel však praví, že kdyby ten zámek neměl duši, tak by ho nekupoval, takže se tam určitě nějaké ty duše pohybují. Oficiálně sice radimský zámek žádné strašidlo nemá, ale já mám trochu jiné zkušenosti. Když jsem totiž na zámku přespávala, tak se tam děly docela divné věci.

Jaké například?

Jednou, když jsem se v noci probudila, slyšela jsem z vedlejší místnosti šoupání židlí a cinkání skleniček přesto, že tam určitě nikdo nebyl. Paní, která tam jezdí pravidelně na zmíněné Zárubské slavnosti, mi povídala, že spí vždycky v penzionu, jenž je součástí zámku, v tom samém pokoji, a pokaždé se jí tam prý zdá, že ji někdo škrtí. Totéž se později stalo i mně, 
i když nevím, jestli jsem si to  pouze nevsugerovala. Pravdou však je, že jsem se prostě najednou probudila a cítila jsem, že vedle mě něco skutečně je.  A tu jsem ucítila takový zvláštní tlak na krku, který jsem nemohla nijak odstranit, a měla jsem strach. Opravdu jsem se velmi bála. Moje kamarádky, které na zámku také provádí, zase říkaly, že je už několikrát probudil přesně ve čtyři hodiny ráno nějaký úder. Mohla to být klidně kočka na okenním parapetu, ale je zajímavé, že to přijde vždycky ve stejný čas.

Koukám, že práce průvodce tedy rozhodně není nudná…

Ne, to rozhodně ne. Může se zdát možná trochu stereotypní v tom, že člověk pořád vykládá o stejných věcech, ale je to hlavně práce s lidmi a ti bývají jiní. Velice se mi líbí také dětské prohlídky, které na Radimi provádíme. Spočívají v tom, že děti, které většinou klasické okruhy nebaví a často třeba během výkladu brečí, oblékneme do kostýmů a k celé prohlídce přidáme nějaký příběh. Pak nám tam tedy běhá spousta princezen a mušketýrů, z rodičů uděláme krále a královnu. Necháme je v tom vyfotit třeba na trůnu, a všichni jsou spokojeni.

Práce s dětmi asi vyžaduje velkou dávku trpělivosti, že?

To samozřejmě také, ale kolikrát musí mít člověk daleko více trpělivosti s dospělými. Některé jejich otázky totiž opravdu stojí za to. Kolikrát si je musím někam napsat, protože je škoda je zapomenout.

Například?

Třeba: „Proč jsou ty futra tak vysoko, když ti lidi byli vlastně tak malí?" nebo: „Slečno, jak velké klacky se dávaly do těch kamen?" „Kolik je na střeše komínů?" „Co musím udělat pro to, abych se dostal na prohlídku?" Jeden pán se mě také na nádvoří zeptal, kde že je tady ten zámek. Další mi před noční prohlídkou položil otázku, jestli se jde opravdu v noci, nebo tu tmu jen imitujeme. 
A tak podobně.

Dokážete si představit, že byste se touto prací v budoucnu živila?

V žádném případě. S oblibou říkávám, že tato práce nejde dělat déle než tři týdny v kuse. (směje se)

Kdo je Adéla Semerádová?

Narodila se 16. května 1991 v Čáslavi. Základní školu absolvovala v Golčově Jeníkově, o čtyři roky později odmaturovala na gymnáziu v Čáslavi. V současné době je studentkou Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, obor Česko-německá studia. Od sedmnácti let pracuje přes léto jako průvodkyně. Začínala na zámku ve Žlebech, nyní provází na zámku Radim nedaleko Kolína.

Jan Štrobl

Autor: Redakce

2.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Ostatní strojírenští technici technik - kovodílna. 15 000 Kč Ostatní strojírenští technici technik - kovodílna. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - SŠ/VŠ technického směru, orientace v technické dokumentaci, svědomitost, pečlivost, dobrá komunikace a prozákaznický přístup, technické myšlení, - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. dohodě.. Pracoviště: H3 ateliér s.r.o., Strojírenská, č.p. 1304, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Martina Cudlínová, +420 608 299 553. Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování pracovník balení sýrů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 16500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: - min. výuční list (potravinářský obor výhodou), pečlivost, svědomitost, časová flexibilita, - obsluha a sanitace baliček, skádání do kartonů, paletizace, dodržování výrobních postupů, - prac. doba: PO-PÁ 5:30 - 13:30 a 14:00 - 22:00 hodin (v případě zvýšených objemů výroby i SO a NE), Osobní kontakt možný každý pátek od 9 do 10 hodin.. Pracoviště: Savencia fromage & dairy czech republic, a.s. - tpk-pribina, Hesov, č.p. 421, 582 22 Přibyslav. Informace: Blanka Křížová, +420 727 932 533,569 493 406. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 9 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) kuchař/ka do kavárny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost, kladný přístup k práci, ochota učit se novým věcem, časová flexibilita, kreativita, smysl pro detail, zdravotní průkaz pracovníka v potravinářství, výhodou pracovní zkušenosti v oboru a orientace v moderní gastronomii, - příprava teplých a studených pokrmů, sledování zásob, drobný úklid, - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Romana dohnalová - vymazlená kavárna, U Sv. Jána, č.p. 3609, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Romana Dohnalová, +420 605 730 286. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 7 120 Kč Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník / pracovnice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7120 kč, mzda max. 10735 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - samostatnost, - administrativní činnosti související s provozem organizace, - zkrácený úvazek na 20-30 hodin týdně, - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Dětský domov, nová ves u chotěboře 1, 582 73 Nová Ves u Chotěboře. Informace: Zuzana Kalvodová, +420 569 621 522.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekonstrukce kostelíka svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě pokračuje.
5

Kostel svaté Kateřiny už je bez střechy. Opravy pokračují

Jihlavské podzemí. Ilustrační foto.

Filmaři objevovali krásy Vysočiny

V Brodě se soutěžilo o nejlepší bramborovou pochoutku

Havlíčkův Brod - Šestnáct studentů hotelových škol se sešlo na havlíčkobrodské Hotelové škole, aby se tady utkali v klání O bramborovou pochoutku Vysočiny. Ta se na škole konala už pojedenácté.

V hokejovém derby vyzrála budějovická Žihadla na Bruslaře

Vysočina – Hokejová druhá liga – skupin Jih a Východ měla ve středu na programu 10. kolo.

Potřebujeme vlastní brambory, ne jen ty z dovozu, říká šéf bramborářů

Havlíčkův Brod - Letošní úroda brambor meziročně klesne o čtvrtinu a bude o 175 tisíc tun menší. Důvodem je částečně snížení produkční plochy brambor o 2,3 procenta ale především sucho a tropické letní teploty. Potřebujeme vlastní brambory, ne jen ty z dovozu, říká předseda Českého bramborářského svazu z.s. Miloslav Chlán.

Derby muselo rozhodnout až prodloužení. Vyhrála Chotěboř

Havlíčkobrodsko - První derby. To se odehrálo v rámci 4. kola. Skláři přivítali Chotěboř a zápas muselo rozhodnout až prodloužení, v něm už po minutě hosté vstřelili vítěznou branku. V neděli pak oba celky z Havlíčkobrodska naplno bodovaly.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT