VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejdůležitější pro mě je, aby lidé odcházeli z prohlídky spokojeni a něco si z n

Golčův Jeníkov, Radim – Už šestým rokem pracuje jako průvodkyně. Začínala na velkém zámku ve Žlebech, později se přestěhovala na menší Radim u Kolína.

2.8.2013
SDÍLEJ:

Zámek Radim. Adéla Semerádová už čtvrtým rokem pracuje přes léto jako průvodkyně na zámku Radim nedaleko Kolína. Obvykle na ni připadne čtyři až pět prohlídek na den. Vedle českých návštěvníků, kterých je většina, často provádí také cizince. Foto: Deník/Lucie Mašínová

Adéla Semerádová si svou brigádu chválí a nevadí jí ani to, že se během ní musí neustále doučovat stále nové a nové texty podle toho, jak v expozici přibývají další exponáty.

Přes léto pracujete jako průvodkyně na zámku. Jak jste k této práci přišla?

Dostala jsem se tam vlastně úplnou náhodou. Majitelé zámku Radim u Kolína, na kterém provádím, se asi před pěti lety přijeli podívat na veřejný trénink s koňmi, který jsme pořádali na našem ranči. Když jsem si s nimi později povídala, řekli mi, že tady nedaleko koupili zámek. Tak jsem se jich jen tak zeptala, jestli náhodou nepotřebují průvodkyni, a oni mi na to řekli, že příští rok budou otevírat další okruh a že by se jim někdo určitě hodil. Slovo dalo slovo, ještě v tom létě jsem se tam jela s rodiči podívat a o příštích prázdninách jsem nastoupila.

Jak dlouho na zámku provádíte?

Na Radimi letos čtvrtým rokem. Ale předtím jsem ještě tři roky pracovala o prázdninách jako průvodkyně na zámku ve Žlebech nedaleko Čáslavi. Tam jsem se vlastně dostala také náhodou. Napsala jsem tam tehdy e-mail, ve kterém jsem žádala o místo sezonního průvodce. Poslala jsem ho ale pozdě, tedy v době, kdy už byla všechna místa obsazená. Někdo jim však v tom roce zrovna vypadl a moje žádost přišla právě ve chvíli, kdy hledali někoho jiného, tak mě tedy na tři týdny vzali. Takže jsem měla vlastně víc štěstí, než rozumu. (směje se)

Kolik průvodců tam tehdy bylo?

Ve Žlebech nás bylo šest na den. Prohlídky byly každou půlhodinu, a když přišlo hodně lidí, tak každých dvacet minut. V tom posledním roce, co jsem tam byla, jsme prováděli po patnácti minutách, a nezáleželo na tom, jestli byla plná skupina, nebo ne. Jinak Radim je podstatně menší zámek, takže tam jsme jen čtyři průvodci na den. Prohlídky máme po půlhodinách, ale zase každý den         v týdnu, tedy i v pondělí.

Vyděláte si hodně?

No, moc ne. Ve Žlebech jsem dostávala přes týden čtyřicet osm korun na hodinu. O víkendech a svátcích samozřejmě o něco víc, jinak by ta výplata byla opravdu docela mizerná.  Jeden rok jsem prováděla skoro všechny víkendy na jaře i na podzim a ještě tři týdny v létě, abych si vydělala na dovolenou v Bulharsku.

Žleby jsou poměrně oblíbený zámek, a to nejen v České republice. Dělala jste tam nějaké prohlídky i v cizím jazyce?

K tomu jsem se, bohužel, nikdy nedostala, protože cizojazyčné prohlídky dostávali služebně starší průvodci 
a na mě nedošla nikdy řada. Prohlídky byly totiž většinou na objednání, málokdy se stávalo, že by přišla nějaká skupina cizinců jen tak. Jinak jsme měli prohlídky         v němčině a angličtině. Ale nebylo to tam například jako v Českém Krumlově, kde jsou prohlídky po deseti minutách  a z toho jich je během hodiny několik v cizím jazyce. Nevím, jak je to ve Žlebech teď, ale tehdy byla cizojazyčná prohlídka spíš výjimkou.

Proč jste ve Žlebech vlastně skončila?

Poslední rok, co jsem tam prováděla, jsem byla zároveň i na Radimi, a tam se mi prostě líbilo víc. Není to taková ta továrna na lidi, jako na těch velkých státních zámcích, kde dostanu padesátičlennou skupinu a s výjimkou klasického výkladu nemám v podstatě čas ani možnost se s návštěvníky bavit. Na Radimi vedu menší prohlídky a víc si s těmi lidmi popovídám. Daleko víc se stává, že se ti návštěvníci sami ptají a zajímají se. Nejezdívají tam většinou jen proto, aby si na nějakém svém seznamu odškrtli kulturní zážitek a tím to pro ně skončilo. Navíc se tam občas dostanu 
i právě k té cizojazyčné prohlídce.

A v jakých jazycích?

Většinou v češtině, ale vedla jsem i pár prohlídek  v němčině. K nim jsem se dostala tak, že se tam jednou přijeli podívat Nizozemci a já jsem si řekla, že to s nimi zkusím. Tak jsme ten okruh tak nějak zvládli, ale byl to spíš opravdu jen takový rozhovor, protože pro skutečnou prohlídku je potřeba odborná slovní zásoba. Německé prohlídky mám ale od té doby na starosti většinou já. Jedna kolegyně mě dokonce poprosila, abych na letošní léto připravila nějaké německé texty návštěvníkům pro případ, že by přišli cizinci a já bych zrovna nebyla po ruce. Jinak se u nás běžně provádí i v angličtině.

Žleby jsou známé například tím, že se tam natáčela pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější  hádanka. Je s něčím podobným spojená i Radim?

Tak s pohádkou přímo ne. Sice tam dvakrát natáčela Toulavá kamera, takže diváci měli možnost vidět zámek     v televizi, ale to je tak všechno. Radim je však známá celou řadou tradičních akcí. Například už čtvrtým rokem se zde konají populární Zárubovské renesanční slavnosti, při nichž vystupují taneční a šermířské skupiny, pořádají se tam dobové trhy, divadelní představení s historickou tematikou, a samozřejmě se při nich chodí i normální prohlídky. V létě navíc děláme i noční prohlídky za svitu svíček, které jsou spojené s ochutnávkou dobových specialit v černé kuchyni, a také s nějakou divadelní scénkou.

O jaké scénky se jedná?

Je to zpravidla nějaký příběh z určité doby, který provází celou prohlídku. V jedné jsem si zahrála i já, když jsem dostala roli komorné nějaké komtesy, která se měla vdát za zámeckého pána. Pointa spočívala v tom, že ten majitel zámku se chtěl ženit, ale hrozně páchl, nechtěl se mýt a celé služebnictvo včetně mě se ho snažilo přesvědčit, aby se umyl. Bylo to opravdu docela vtipné. (směje se) Tento problém byl jinak dříve docela běžný, protože lidé byli přesvědčeni o tom, že onemocní, pokud se budou často mýt.

A co strašidla, máte na zámku nějaká?

S oblibou říkávám, že tam straší akorát sami průvodci. (směje se) Majitel však praví, že kdyby ten zámek neměl duši, tak by ho nekupoval, takže se tam určitě nějaké ty duše pohybují. Oficiálně sice radimský zámek žádné strašidlo nemá, ale já mám trochu jiné zkušenosti. Když jsem totiž na zámku přespávala, tak se tam děly docela divné věci.

Jaké například?

Jednou, když jsem se v noci probudila, slyšela jsem z vedlejší místnosti šoupání židlí a cinkání skleniček přesto, že tam určitě nikdo nebyl. Paní, která tam jezdí pravidelně na zmíněné Zárubské slavnosti, mi povídala, že spí vždycky v penzionu, jenž je součástí zámku, v tom samém pokoji, a pokaždé se jí tam prý zdá, že ji někdo škrtí. Totéž se později stalo i mně, 
i když nevím, jestli jsem si to  pouze nevsugerovala. Pravdou však je, že jsem se prostě najednou probudila a cítila jsem, že vedle mě něco skutečně je.  A tu jsem ucítila takový zvláštní tlak na krku, který jsem nemohla nijak odstranit, a měla jsem strach. Opravdu jsem se velmi bála. Moje kamarádky, které na zámku také provádí, zase říkaly, že je už několikrát probudil přesně ve čtyři hodiny ráno nějaký úder. Mohla to být klidně kočka na okenním parapetu, ale je zajímavé, že to přijde vždycky ve stejný čas.

Koukám, že práce průvodce tedy rozhodně není nudná…

Ne, to rozhodně ne. Může se zdát možná trochu stereotypní v tom, že člověk pořád vykládá o stejných věcech, ale je to hlavně práce s lidmi a ti bývají jiní. Velice se mi líbí také dětské prohlídky, které na Radimi provádíme. Spočívají v tom, že děti, které většinou klasické okruhy nebaví a často třeba během výkladu brečí, oblékneme do kostýmů a k celé prohlídce přidáme nějaký příběh. Pak nám tam tedy běhá spousta princezen a mušketýrů, z rodičů uděláme krále a královnu. Necháme je v tom vyfotit třeba na trůnu, a všichni jsou spokojeni.

Práce s dětmi asi vyžaduje velkou dávku trpělivosti, že?

To samozřejmě také, ale kolikrát musí mít člověk daleko více trpělivosti s dospělými. Některé jejich otázky totiž opravdu stojí za to. Kolikrát si je musím někam napsat, protože je škoda je zapomenout.

Například?

Třeba: „Proč jsou ty futra tak vysoko, když ti lidi byli vlastně tak malí?" nebo: „Slečno, jak velké klacky se dávaly do těch kamen?" „Kolik je na střeše komínů?" „Co musím udělat pro to, abych se dostal na prohlídku?" Jeden pán se mě také na nádvoří zeptal, kde že je tady ten zámek. Další mi před noční prohlídkou položil otázku, jestli se jde opravdu v noci, nebo tu tmu jen imitujeme. 
A tak podobně.

Dokážete si představit, že byste se touto prací v budoucnu živila?

V žádném případě. S oblibou říkávám, že tato práce nejde dělat déle než tři týdny v kuse. (směje se)

Kdo je Adéla Semerádová?

Narodila se 16. května 1991 v Čáslavi. Základní školu absolvovala v Golčově Jeníkově, o čtyři roky později odmaturovala na gymnáziu v Čáslavi. V současné době je studentkou Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, obor Česko-německá studia. Od sedmnácti let pracuje přes léto jako průvodkyně. Začínala na zámku ve Žlebech, nyní provází na zámku Radim nedaleko Kolína.

Jan Štrobl

Autor: Redakce

2.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: vyučení v oboru, spolehlivost, manuální zručnost, čtení výkresové dokumentace, zkušenost ve strojírenském oboru výhodou, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Jetti, a.s., Riegrova, č.p. 769, 582 82 Golčův Jeníkov. Informace: Miroslav Štěrba, +420 602 685 565.

Gastronomie - Gastronomie Cukrář, moučníkář 15 500 Kč

Cukráři (kromě šéfcukrářů) cukrář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Veronika reynková - kavárna vysočina, Havlíčkovo náměstí, č.p. 180, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Veronika Reynková, +420 604 402 828.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici přípravy a realizace investic, inženýringu v ostatních průmyslových oborech přípravář práce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - technické myšlení, schopnost prosadit se, - práce na vývoji nových i stávajících produktů (od vzorkování až po sériovou výrobu), spolupráce s mateřskou firmou (Německo), optimalizace technologických procesů, měření a úpravy norem, návrh opatření pro zlepšení pracovních podmínek, tvorba pracovních návodů, školení pracovníků, instruktáž, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Engeser, s.r.o., Okružní, č.p. 3834, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Martin Jirák, +420 778 072 733.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 20 000 Kč

Pomocníci v kuchyni pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt možný PO a ST 8-10 hodin.. Pracoviště: Jan veselý - hotel vysočina, náměstí T. G. Masaryka, č.p. 202, 583 01 Chotěboř. Informace: Jan Veselý, +420 569 641 410.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sucho. Ilustrační snímek.
15

Zemědělce na Vysočině trápí dlouhodobé sucho. Už nyní sčítají ztráty

Ilustrační foto.

Zloděj se vloupal do kiosku

Replika středověké sklářské pece ožije další experimentální tavbou

Havlíčkův Brod – Unikátní replika středověké sklářské pece, kterou na Vlkovsku před dvěma lety postavili havlíčkobrodští muzejníci, se ve středu opět rozhoří. Proběhne tady již třetí ročník experimentální tavby skla, které bude moci přihlížet i široká veřejnost.

Na opravu kola si musí cyklisté počkat

Vysočina – Servis kol je nutné předem objednat, hlásí cedule u vchodu do jihlavské prodejny jízdních kol Velosport HB. „Největší zájem bývá v dubnu, květnu. Ale ceduli jsem tam nechal, je to takhle lepší,“ vysvětlil Hynek Blažek z obchodu. Díky předchozí domluvě může lépe regulovat počet kol v servisu a na druhou stranu zájemci nemusí být bez kola zbytečně dlouho.

Bývalé šéfce ERÚ Vitáskové hrozí trest kvůli jmenování Vesecké

Jihlava – Před Okresním soudem v Jihlavě dnes stanula bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se sídlem v Jihlavě Alena Vitásková. Podle obžaloby je zodpovědná za škodu, která měla vzniknout státu neoprávněným jmenováním bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké do funkce místopředsedkyně úřadu v roce 2014.

Kdo má v Oudoleni domek, zasadí si nový stromek

Oudoleň – Obnovit starou poutní cestu do Sopot se rozhodli v Oudoleni na Chotěbořsku. Podpořit akci mái hlasování v projektu Stromy místo letáků

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT