Sílu tornáda mohla mít sobotní větrná smršť, která se prohnala částí Vysočiny. Tornádo se možná objevilo v Nejepíně u Chotěboře. Zkoumají to lovci bouřek. "Prověřujeme vzniklé škody na porostech a na majetku v Nejepíně u Chotěboře na Havlíčkobrodsku," potvrdila organizace Czech Thunderstorm Research Association na svém facebooku. 

Kroupy ve Znojmě ze začátku týdne.
Sledujte radar: Na Vysočinu se ženou silné bouřky s možností krupobití

Bouře, která mohla mít sílu tornáda, se objevila také na Svitavsku a Znojemsku. „Způsobila na několika místech poměrně výrazné škody," informoval Český hydrometeorologický ústav.

Podle ČHMÚ bouře napáchala největší spoušť v obci Lubná u Poličky, kde mohlo jít o takzvanou supercelu. "V Lubné, kde prošla menší konvektivní buňka včera kolem 13. hodiny, vypadají škody nejpodezřeleji," uvedl ústav na facebooku.

Dosud jediné potvrzené tornádo z letošního roku řádilo koncem března u Letovic na Boskovicku. Prošlo asi čtyřkilometrovým územím a způsobilo lokální škody v lesích. Nejcitelněji zasáhlo oblast mezi Nýrovem a letovickou částí Zábludov. Mraky se začaly podezřele točit již u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku.

Tornádo na Letovicku? Nebylo silné, hlásí meteorologové.
Tornádo na Letovicku? Nebylo silné, hlásí meteorologové

Před třinácti lety se na Blanensku tornádo prohnalo také bezmála dvoutisícovou Olešnicí. Mnohem ničivější tornádo se ale prohnalo v červnu 2021 Břeclavskem a Hodonínskem, kde za sebou zanechalo velké škody na majetku a šest lidských obětí.

Máte fotografie nebo video z řádění sobotní bouřky na Vysočině či jižní Moravě? Zachytili jste škody, které tornádo napáchalo? Své úlovky nám pošlete na e-mail redakce.krajVYS@vlmedia.cz - rádi je zveřejníme.

Nejničivější tornádo v historii Česka zpustošilo obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Lužice, Mikulčice a místní části Hodonína Bažantnice a Pánov.