V soutěži se utkala dvacítka dvoučlenných týmů z vysočinských základních škol. „Cílem tvořivé několikahodinovky bylo představit originální model v čisté konstrukčně precizní podobě,“ přiblížila Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina, který je spoluvyhlašovatelem soutěže.

„Oceňuji obrovskou kreativitu všech dvaceti soutěžních týmů. Ve finále byla nejdůležitější především pečlivost, nápaditost, preciznost, ale i čistota práce. Osobně jsem se přesvědčila o tom, že soutěž má smysl, když jsem se měla možnost potkat s vítězem prvního ročníku Cihly k cihle, který je teď pečlivým studentem střední stavební školy,“ říká Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu.

Nejlepší stavbu se nakonec podařilo postavit Lukášovi Chudobovi a Ondrovi Pacalovi z třebíčské základní školy Bartuškova.

„Na týmech byla po celou dobu vidět snaha o maximální originalitu, ale ne za každou cenu, hodně pozornosti je věnováno detailům. Slabší stránkou mladých stavitelů je plánování času, rozdělení práce a maximální využití celé soutěžní doby, ale to se zlepší časem, až přijde více zkušeností,“ shodli se porotci Jiří Volšinský ze Střední školy stavební Jihlava a Stanislav Tržil ze Střední školy stavební Třebíč.

„Na stavění chodím už od šesté třídy. Nemyslím si, že bych za tu dobu začal stavět náročnější stavby, ale jde spíš o grif a preciznost, o pokládání cihel, způsob nanášení malty. Možná, že ze mě bude za pár let architekt nebo bytový designér,“ svěřil se osmák Lukáš Chudoba ze základní školy Bartuškova Třebíč.

Na druhém místě skončili Štěpán Mendl a Šimon Klepetko ze základní školy Wolkerova Havlíčkův Brod a třetí místo si odnesli Natálie Mrázková a Adam Straka ze základní školy Vratislavovo náměstí v Novém Městě na Moravě.

Stavitelská soutěž Cihla k cihle se konala už potřetí. Tradičními spoluvyhlašovateli Kraje Vysočina soutěže Cihla k cihle jsou Svaz podnikatelů ve stavebnictví a společnost PKS.