„Nejhorší nové nebezpečné místo v kraji Vysočina se v celostátním žebříčku umístilo na 4. místě. Je jím úsek silnice I/38 tam, kde se západně od Golčova Jeníkova kříží s ulicí Komenského a další vedlejší silnicí. Na tomto místě se loni odehrály celkem 2 nehody, obě vážné. Jeden člověk kvůli nehodě zemřel, jeden se zranil těžce a dvě osoby lehce,“ říká za autory projektu Automapa Allianz Václav Balek.

Pravda je, že zrovna tohle místo vnímá jako velmi nebezpečné vedení města Golčův Jeníkov a upozorňuje na něj již několik let. Havlíčkobrodský deník o tom psal v minulosti několikrát.

Úsek častých nehod

„Na začátku roku 2016 se na křižovatce silnice z Golčova Jeníkova do Ledče nad Sázavou a obchvatu Jeníkova odehrály dvě velmi vážné dopravní nehody. I kvůli nim jsme si s místostarostou znovu položili otázku, zda by tuto křižovatku nebylo možné nějakým lepším způsobem upravit," konstatoval tehdy starosta města Vlastimil Marušák.

Jak vysvětlil, nebezpečnost křižovatky spočívá především v tom, že je umístěná bezprostředně u nájezdu na most a při přejíždění obchvatu nebo při nájezdu na něj není na most vidět kvůli mostním svodidlům. „Řidič musí vjet až do křižovatky, aby se přesvědčil, zda z mostu někdo přijíždí, nebo ne. Dalším velkým záporem křižovatky je to, že na ní nejsou zbudovány řadicí pruhy pro řidiče, kteří chtějí vjet na obchvat," popsal starosta konkrétní situaci.

Během pěti let se stalo v těchto místech podle starosty Marušáka, zhruba devět nehod. „Křižovatka na Ledeč už dlouho vzbuzuje emoce právě pro svou nebezpečnou podobu. Hned v únoru 2016 jsme odeslali dopis na Ředitelství silnic a dálnic a vyzvali jsme ho k obnově jednání o podobě křižovatky a především o podobě dopravního značení na obchvatu. Pokusíme se dosáhnout zvýrazněného značení a označení celého úseku jako úseku častých dopravních nehod," navrhl možné řešení starosta Marušák.

Navíc se radní v Golčově Jeníkově rozhodli, že nechají otevřený podjezd křižovatky a pokusí se ještě více u něj prořezat zeleň, aby byl lepší rozhled směrem k Ledči.

Jak psal Havlíčkobrodský deník došlov polovině dubna 2016 v této věci k jednání, které domluvil místostarosta města Miroslav Mrkvička. Šlo o schůzku mezi městem Golčův Jeníkov, Policií ČR, Krajem Vysočina a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Hlavní téma bylo zvýšení bezpečnosti na křižovatce obchvatu Jeníkova a silnice na Ledeč nad Sázavou.

Křižovatku je třeba přepracovat

„Nejprve jsme se dozvěděli o historii úvah o křižovatce. V podstatě od zprovoznění obchvatu se uvažovalo o tom, zda by nebylo dobré tuto křižovatku nějak přepracovat. Proto si ŘSD nechalo Centrem dopravního výzkumu zpracovat inspekci bezpečnosti křižovatky, ze které vyplynulo několik hypotetických možností, jak bezpečnost zvýšit. Kopii této studie jsem si vyžádal," popsal starosta Marušák průběh jednání a dodal: „Diskutovali jsme rovněž o tom, co by bylo možné už nyní v této chvíli skutečně udělat, aby to místo bylo aspoň trochu bezpečnější. Shodli jsme se na změně značení. Na obchvatu bude umístěna značka Úsek častých dopravních nehod.“ Navíc v tomto úseku jeníkovští naplánovali určité stavební úpravy, což je třeba rozšíření nájezdu na silnici, aby byl bezpečnější, vyčištění okraje lesa, aby byl lepší výhled na silnici směrem na Ledeč.

„Já začnu vyjednávat s Krajem Vysočina o jediném realizovatelném návrhu Centra dopravního výzkumu, kterým je předělání křižovatky na mimoúrovňovou. Je to nesmírně drahé a pracné řešení, ale třeba najdeme nějaký způsob, jak ho uskutečnit," zdůraznil starosta Marušák.

Určité změny na silnici I/38 u Golčova Jeníkova se sice objevily v květnu v roce 2017 v takzvaném Seznamu záměrů na provedení změn v území, jehož pořizovatel je Kraj Vysočina, odbor územního plánování, ale podle přesnějších údajů byl záměr zatím vypuštěn ze seznamu.

Další rizikový úsek na Vysočině identifikovala Automapa Allianz opět na silnici I/38, tentokrát jihovýchodně od Svojkovic v okrese Jihlava. Třetím novým nejhorším místem v kraji Vysočina a zároveň 9. v ČR byla vyhlášena křižovatka na silnici I/37 ve Žďáru nad Sázavou. Loni se zde odehrály 3 nehody, z toho 2 vážné.

Dopravně-bezpečnostní projekt Automapa Allianz hledá nejrizikovější úseky na silnicích v Česku a přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2017.