Na konci června byli vybráni čtyři finalisté, kteří se během letošního podzimu utkají o titul Fernet Stock Hasič. Zcela nová kategorie byla vyhlášena s cílem najít a ocenit hasiče, který je pro své jednotky silným tahounem, dobrým kamarádem pro ostatní vzorem a inspirací. Najít takové hasiče, kteří se nejen vrhají do nebezpečných situací, ale také na úkor svého volného času pomáhají druhým. Takovéto hrdiny všedních dnů mohli do soutěže nominovat zástupci jejich hasičských jednotek, přátelé a kamarádi. O vítězi rozhodne spravedlivé hlasování, do kterého se může zapojit široká veřejnost. Dnes představujeme finalistu číslo 4, Lukáše Davida z Vísky.

Lukáši, jak jste k hasičství dostal? Byl to váš dětský sen?
Jestli to byl zrovna můj dětský sen, to nevím, ale když se narodíte do rodiny, kde je prakticky každý dobrovolným hasičem, máte to tak nějak geneticky dané. Tohle „postižení" se totiž obvykle dědí z generace na generaci. Už můj děda dělal v našem sboru pokladníka, po něm to převzal táta, který pak do sboru naverboval moji mamku. Postupně se přidali i moji sourozenci a já. Dnes už je u sboru i moje žena a můj malý syn, který byl dokonce svého času nejmladším hasičem na okrese.

Pamatujete si na svůj první zásah?
Je třeba přiznat, že jednotka z tak malé obce, jako jsme my, se k opravdovému zásahu dostane jen velmi sporadicky, a spíš se zaměřuje na pomoc a práci pro obec. Pomáháme například při povodních, které bohužel míváme přímo ve vsi. Za posledních několik desetiletí naštěstí hořelo ve Vísce jen párkrát, já sám jsem zasahoval u dvou požárů. Oba si velmi dobře pamatuji, jsou věci, na které člověk opravdu nezapomene.

Co vám hasičství dalo?
Mezi hasiči mám spoustu dobrých přátel a kamarádů po celé republice, se kterými, i když je třeba vídám jen občas, si mám vždycky co říct. Při soutěžích mám rád adrenalin, napětí a zároveň pohodu a legraci. Tohle všechno totiž k požárnímu sportu a hasičům patří. Člověk tam nikdy není sám za sebe, ale za celou partu, kde se jeden na druhého může spolehnout.

Vzalo vám i něco?
Nejsem si vědom, že by mě hasičina o něco připravila, nebo mi něco vzala, spíš naopak. Snad jen v sezoně občas postrádám svou ženu, která dělá rozhodčí požárního sportu jak u dospělých, tak u dětí a dorostu, a tak se o víkendech příliš nepotkáváme.

Naplňuje vás hasičství?
Nejvíc mě těší naši junioři, hasičata. Jejich snaha, úsilí, zapálení a srdíčko, se kterým jdou do všech soutěží a jiných aktivit. Jsem moc rád, že máme ve sboru nadšené vedoucí mládeže, které se dětem intenzivně věnují a vychovávají nám další generaci víseckých hasičů. Nesmírně si vážím všech, kteří s mládeží pracují, protože v dnešní době počítačů a jiných vymožeností není lehké děti nadchnout pro něco takového.

Jak dlouho patříte k hasičské jednotce ve Vísce?
Do sboru jsem vstoupil v osmnácti letech a záhy jsem byl zařazen i do výjezdové jednotky. V roce 2010 jsem byl jmenován velitelem jednotky a tím jsem dosud.

Řekněte nám popravdě, byl jste nominací do soutěže o nejlepšího hasičského kolegu překvapen?
Vzhledem k tomu, že mě k účasti v soutěži Hasič roku přemlouvala moje žena už v roce 2012, kdy byla jednou z finalistek soutěže Miss Hasička členka našeho sboru, tak mě to vlastně ani nemohlo překvapit. Byl jsem zkrátka po třech letech udolán a přihlášen.

Tušíte, proč právě vás vybrali zástupci vaší hasičské jednotky?
Po dlouhém přemlouvání mě vybrala rodinná rada, která je zároveň polovinou výboru našeho sboru a nezbývalo mi nic jiného, než souhlasit. Chtěli jsme navázat na úspěch Veroniky Košťálové z roku 2012 a znovu dostat Vísku a dobrovolné hasiče do povědomí ostatních.

Co byste vzkázal ostatním finalistům?
Teď bych měl asi ostatním klukům popřát hodně štěstí. Ale na druhou stranu, kdo by nechtěl vyhrát? Oni jsou ještě mladí a budou mít případně ještě spoustu dalších příležitostí, ale já už mám vzhledem k mému věku nejvyšší čas…(smích).

Poslední otázka se týká nedávno realizovaného průzkumu, který byl proveden pro značku Fernet Stock agenturou SC&C. na téma sexy muži v uniformách. Podle něj jsou pro ženy právě hasiči nejvíce atraktivní. Čím to podle vás je? Pozorujete tento jev i u žen ve svém okolí?
Každá uniforma má své kouzlo a něco do sebe. A vůbec nezáleží na tom, jestli ji má na sobě muž nebo žena. Pokud ji nosíte s grácií a úctou, vždycky budete přitahovat pozornost. A vždyť i pokutu od milé a sexy policistky rozdýcháte mnohem snáz…

Pro více informací a možnost hlasování navštivte www.hasicroku2015.cz.

Martina Vokrouhlíková