VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší střední škola v kraji je ta v Ledči. Rozhodli o tom sami studenti

Ledeč nad Sázavou – Pokud student o své škole prohlásí, že je fakt dobrá a že do ní chodí rád, nemůže už víc jejího ředitele, respektive učitelský sbor, pochválit.

9.12.2013
SDÍLEJ:

Odstartovali hlasování. Studenti třetího ročníku oboru Informační technologie a počítačová grafika Marta Lhoťanová, Dominik Janák, Petr Nouza a Lenka Tvrdíková byli těmi, kteří „ledečské“ hlasování odstartovali a zpopularizovali mezi svými spolužáky.Foto: Jaroslav Švanda

A pokud to student učiní spontánně a o své vůli, je ta pochvala pro kantory ještě významnější.

Není to tak dlouho, co něco podobného zažili i profesoři Gymnázia, Střední odborné školy a Vyšší odborné školy v Ledči nad Sázavou. Zjistili totiž, že právě jejich studenti a také absolventi školu označili za nejlepší střední školu v Kraji Vysočina, a to na serveru www.stredniroku.cz. Škola se ale „neztratila" ani ve studentském hlasování na serveru www.gymplroku.cz. Na Vysočině jí studenti přisoudili pěkné čtvrté místo.

Jiné vnímání školy i studia

„O internetovém studentském hodnocení škol jsem jisté povědomí měla. V loňském roce nás o něm informovala koordinátorka  tohoto projektu Marie Čapková. Ale o tom, že se do něho aktivně zapojili i studenti naší školy, to bylo pro mě příjemné překvapení," řekla ředitelka školy Ivana Vitisková. Ta dodala, že ji výsledky hlasování samozřejmě potěšily. „Na druhou stranu je ale nepřeceňuji a dívám se na ně střízlivýma očima. Přesto naznačily, že naši studenti začali vnímat školu, výuku i odbornou praxi jinak, než tomu bylo doposud", dodala Vitisková.

Aktuální internetový žebříček středních škol platí od 25. listopadu, kdy skončilo hlasování.

„Soutěž Střední Roku je průzkumem mezi studenty a absolventy středních škol v České republice, jak se jim na jejich střední škole studuje nebo studovalo," uvedla koordinátorka soutěže Marie Čapková. „Impulsem ke vzniku tohoto projektu byla skutečnost, že v České republice neexistoval žádný žebříček, který by srovnával střední školy podle kritérií z pohledu studenta. Pohled studenta na svoji školu je podle nás zásadní a velmi vypovídá o kvalitě dané střední školy," vysvětlila Čapková. Posouzení kvality střední školy z pohledu studentů je podle ní kritériem, podle kterého by se měli řídit i budoucí studenti.  „Právě jim chceme i naším projektem pomoci v jejich rozhodování, na jaké střední školy se hlásit", poznamenala Čapková.

Studenti třetího ročníku oboru Informační technologie a počítačová grafika ledečské Střední odborné školy, Lenka Tvrdíková, Marta Lhoťanová, Petr Nouza a Dominik Janák byli těmi, kteří „ledečské" hlasování na www.stredniroku.cz odstartovali a současně i mezi svými spolužáky zpopularizovali. Hodnotili pětici kritérií. Těmi byli: zajímavé předměty, schopnost vyučujícího zajímavým způsobem vyložit učební látku, příprava do praxe, možnost realizace a zapojení do studentských akcí a týmových projektů a také spolužáci a studentský kolektiv.

„Na webu jsem nejprve objevil hlasování o nejlepší gymnázium. Později jsem narazil i na server www.stredniroku.cz. Seznámil jsem s tím spolužáky a začal s nimi o tom diskutovat", řekl Petr Nouza.

V popularizaci pomohl facebook

„Od počátku bylo jasné, že se hlasování zúčastníme," přidala se jeho spolužačka Lenka a Marta zase podotkla, že velkou roli v popularizaci hlasování sehrál i facebook. Dominik poznamenal, že hlasování se zúčastnilo všech osmnáct žáků jejich třídy. „Odpovídali jsme kliknutím palce nahoru, nebo palce dolů. Myslím, že to bylo objektivní a vyvážené. Byly palce nahoru, ale padaly také palce dolů," zhodnotil Dominik. Na otázku, má-li z jejich pohledu internetový žebříček středních škol význam, studenti shodně odpověděli, že ano. „Zvýší prestiž školy a přesvědčí žáky základních škol, aby se přišli se svými rodiči podívat a podali si přihlášku třeba právě sem," řekla Marta Lhoťanová.

Dvě z hodnocených kritérií, a to přípravu do praxe a možnost realizace a zapojení do studentských akcí a týmových projektů, považuje vedení školy za stěžejní.

„Naše škola věnuje odborné přípravě studentů dlouhodobou a systematickou pozornost. A to například i prostřednictvím fiktivních firem, které studenti Střední odborné školy v rámci předmětu Podnikatelské činnosti zakládají, provozují a každoročně prezentují na celorepublikovém Školním veletrhu fiktivních firem," uvedla Vlasta Rýdlová, zástupkyně ředitelky školy pro vzdělávání. Poukázala také na řadu výrobních podniků, které nabízejí škole a studentům odbornou praxi, a nejlepším z nich i stipendia a současně i pracovní uplatnění po dokončení studia.

Ředitelka Vitisková v této souvislosti připomněla, že do školy často přijíždějí zástupci firem a podniků a zajímají se o to, co, jak, kde a na čem se budoucí absolventi učí. „Poptávka po absolventech strojírenských oborů, které se na naší škole také vyučují, je obrovská. Podniky hledají strojní mechaniky, nástrojaře a především pak odborníky, kteří jsou schopni programovat CNC stroje," přidala se Vitisková.

Ta v závěru poznamenala, že Střední odborná škola v příštím školním roce otevře nové obory a nová zaměření stávajících oborů.

„Ve studijním oboru Strojírenství bude zaměření na 3D modelování nebo na Programování CNC strojů a nový maturitní obor Mechanik seřizovač také se zaměřením na programování CNC strojů. Ve studijním oboru Informační technologie to jsou zaměření na Asistent/ka-sekretář/ka a Reklama a webdesing. Zapomenout nesmím ani na učební obor Operátor/ka skladování (Logistik), který je vhodný i pro dívky," řekla Vitisková a pozvala všechny zájemce k návštěvě webových stránek školy (www.gvi.cz), kde najdou všechny důležité informace o studijních a učebních oborech a také o budoucím profesním uplatnění absolventů.

Autor: Jaromír Kulhánek

9.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Exoti na prodej.
AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

V Bezručově ulici nechá radnice přistavět celé jedno patro nad kuchyní.

Mateřská škola v Přibyslavi se bude rozšiřovat

Opilý dvaasedmdesátiletý muž v noci ležel na ulici

Havlíčkův Brod - Značně podnapilého dvaasedmdesátiletého muže nalezli policisté ve čtvrtek 18. ledna krátce před půlnocí na Smetanově náměstí v Havlíčkově Brodě.

Realizace městského koupaliště je stále ve hře

 Chotěboř – Stále aktuální je vybudování městského koupaliště v Chotěboři. 

Martina Sáblíková: Stále cítím bolest, přes kterou musím jít

Erfurt (Od zvláštního zpravodaje Deníku) – Plná očekávání. Po téměř měsíci a půl absolvuje další závod nejlepší česká rychlobruslařka Martina Sáblíková. Od startu v Erfurtu si slibuje především test své aktuální výkonnosti i zdravotního stavu, který jí zatím negativně promlouvá do letošní sezony.

Pro rybáře sezóna nikdy nekončí, říká předseda rybářského spolku

Chotěboř – Mnozí lidé si myslí, že rybářská sezóna trvá jen od jara do podzimu, ve skutečnosti jsou však rybáři aktivní po celý rok. Doručují povolenky, pořádají školení a na jaře loví rybníky. Rybařina je prostě životní styl a na počasí se neptá. „Pro rybáře sezona nikdy nekončí,“ říká Václav Musílek, předseda rybářského spolku v Chotěboři, který v loňském roce oslavil již 110 let od svého založení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>