„Každý rok metodikové profesionálních knihoven vybírají z každého okresu nejlepší neprofesionální knihovny v obcích a udělují jim titul Knihovna roku nebo Knihovna II. stupně,“ vysvětlila podstatu slavnosti ředitelka Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě Jitka Hladíková.

Jak zdůraznila, nároky i na neprofesionální knihovníky rok od roku stoupají. Obecní knihovny jsou na vesnici centrem společenského a kulturního života. Bez podpory obecních úřadů se neobejdou.

Letos má titul Knihovna roku 2018 knihovna v Sobíňově, kterou vedou manželé Průchovi. Knihovna ve Velkém Beranově s knihovnicí Věrou Tomkovou, knihovna v Mnichu na Pelhřimovsku s knihovnicí Jiřinou Kabešovou, Nové Syrovice na Třebíčsku, kde knihovnu vede Ivana Vodáková a knihovna ve Svratce s knihovnicí Marií Polákovou.

Titul Knihovna II. stupně získává podle ředitelky Hladíkové knihovna, která si vedla výborně v minulosti, ale její činnost se stále zlepšuje. Letos je Knihovnou II. stupně knihovna v Okrouhličce, kterou vede Zdeňka Vápeníková. Knihovna ve Zhoři s knihovnicí Věrou Bárovou a knihovna Horní Ves, tu vede Jitka Kapounová a knihovna v Rudíkově s knihovnicí Petrou Robotkovou. Nakonec je tu knihovna s nejlepším webem a to je knihovna v Bohuslavicích Věry Motyčkové.