Zřejmě nejlevnější na Havlíčkobrodsku je parkování v Ledči nad Sázavou. Město nabízí řadu zajímavých památek včetně návštěvy hradu. Loni radnice zvedla ceny za první hodinu na placeném parkovišti na Husově náměstí a v ulici Nádražní. „A to z částky dvě koruny za první hodinu parkování na pět. Sazba za každou následující hodinu zůstává beze změny ve výši deset korun,“ informovala radnice v Ledči.

Ovšem turista musí počítat s faktem, že na tak levném parkovišti nebude sám. Jana Marková z Havlíčkova Brodu jezdí do Ledče každý rok s rodinou na výlety. „V sezoně je na náměstí pořád plno. Najít místo k parkování je umění i mimo náměstí, tak jezdíme do Ledče radši vlakem. Lokálka staví přímo pod hradem,“ řekla Deníku.

V jiných městech se řídí parkování v centru vlastním parkovacím řádem. Každé město má svůj. Obecně dávají přednost parkování na kratší dobu.

Nové Město na Moravě na Žďársku zve turisty na sport, na výlety do okolí, prohlídku města, farmářské trhy. Podle Zdenka Hallera z odboru správy majetku tady parkovné v centru nezvedli už roky. Za první hodinu chtějí deset korun.

Parkování v Třebíči rozdělila radnice na několik oblastí, ale na Komenského náměstí je hodina parkování zadarmo, dvě hodiny za třicet korun. Na Masarykově náměstí je první hodina za deset korun, dvě hodiny za třicet korun. „V Jaroměřících nad Rokytnou je první hodina stání v centru zadarmo, druhá už za deset korun," řekl Deníku Michal Dusík, vedoucí odboru výstavby a investic města. V Moravských Budějovicicích na Třebíčsku je podle šéfa městských strážníků Petra Dohnala první hodina zadarmo, další už za dvacet korun.

Levné parkování na Vysočině:

  • Ledeč nad Sázavou – první hodina 5 korun, každá další hodina deset korun
  • Jaroměřice nad Rokytnou – první hodina zadarmo, druhá hodina za 10 korun
  • Moravské Budějovice - první hodina zadarmo, druhá hodin za 20 korun
  • Nové Město na Moravě – první hodina 10 korun, každá další hodina 20 korun
  • Třebíč – Komenského náměstí hodina zadarmo, dvě hodiny za 30 korun, Masarykovo náměstí první hodina za 10 korun, další dvě 30 korun

Řada měst na Vysočině za parkování v centru ale dosud nevybírá vůbec nic. Například Brtnice či historická Polná na Jihlavsku. „U nás se v centru neplatí za parkování vůbec,“ řekla Deníku Klára Holasová z informačního centra Polná. Zadarmo lze parkovat v Kamenici nad Lipou na Pelhřimovsku. Neplatí se v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Zadarmo je parkování v Jemnici na Třebíčsku i v Sázavě na Žďársku. Jak zaznělo z tamního informačního centra, podle toho to občas v Sázavě vypadá.

Deník mapoval i nejdražší parkoviště v kraji. Podívejte se: