Přesto Rada města odsouhlasila prodej jeho části za pouhých 200 korun za metr čtvereční.

Plocha zvaná Koubek se nachází v širším centru města nedaleko zimního stadionu. Nedávno se kolem něj rozvířily vody, když vedení města ohlásilo svůj záměr vybudovat na této zelené ploše dům s pečovatelskou službou a startovací byty. Součástí komplexu mělo být i sportovní zařízení.

A právě to je teď trnem v oku občanům i zastupitelům. Rada města totiž 27. srpna schválila prodej o rozloze 2 100 metrů čtverečních podnikateli Tomáši Peškovi za pouhých 200 korun za metr čtvereční! Přitom pozemky na výstavbu rodinných domků se například v lukrativní části Boží Muka, jež je situovaná na okraji města, prodávaly obálkovou metodou až za 900 korun za metr.

Zlato za cenu šrotu

„Jsem přesvědčený, že jsme chotěbořské zlato prodali za cenu šrotu," nedává si servítky zastupitel Petr Albrecht (TOP 09). Tvrdí, že město ve svém vlastnictví mnoho pozemků nemá, o to více ho překvapuje, že prodej části tohoto Rada odklepla za tak nízkou cenu. Jedním dechem ale dodává, že proti samotnému wellness centru není. „Nicméně si myslím, že by na tuto akci mělo být vypsáno výběrové řízení, nelze to přece hned odklepnout jedinému zájemci. Kromě toho o takto závažné věci by mělo v klidu rozhodnout až nové zastupitelstvo," dodává.

„Souhlasím, je to lukrativní pozemek, ale na druhou stranu, cena je nízká proto, že služba, kterou by nabízel pan Pešek, je vlastně službou obyvatelstvu," argumentuje místostarosta a člen Rady města Zdeněk Janovský (ODS). Wellness centrum, které na pozemku o rozloze 2100 metrů čtverečních plánuje zmíněný podnikatel, by mělo poskytovat jak sportovní, tak i relaxační vyžití. I přesto, že tyto služby jsou určené široké veřejnosti, provozovat je bude soukromá osoba. „Ano, i o tomto jsme na Radě města hovořili," přiznal Janovský. „Na jedné straně služba obyvatelstvu, na druhé straně soukromý podnikatelský subjekt. My však dáváme pouze návrh, je na zastupitelstvu, jak se k tomu postaví," nechtěl předjímat.

Místostarosta se neobává ani spekulací s pozemkem. „Nemůže se stát, že by to později například prodal dva nebo třikrát dráž. Toto bude ošetřené v budoucí smlouvě, pokud k tomu dojde," ubezpečil.

Podobně jako Zdeněk Janovský reaguje i Jana Tomášková (ODS): „Někteří členové Rady měli výhrady vůči navrhované ceně, ale rozhodnout nakonec musí zastupitelstvo. Dělat předčasné závěry by tedy nebylo dobré."

Chotěbořské zastupitelstvo zasedá ve středu 10. září.

Erika Nováková